156 HOE KORT IS „GESCHIEDENIS" Proloog Wanneer het de bedoeling van deze lustrumboekkommissie was aan te tonen dat het mogelijke onmogelijk is, dan is ze daarin aardig geslaagd. Want wie weet niet dat het schrijven over ,,wat zich de laatste jaren aan zgn. studenten-beweging op de onderafdeling der geodesie afspeelde'niet alleen onmogelijk is vanwege een onont koombare subjektiviteit van de schrijver, maar bovendien ondankbaar zal zijn. Zoiets wordt immers al gauw een gebrekkige poging tot geschiedschrijving. Niettemin heb ik een eenmaal gedane belofte gestand gedaan. Voornamelijk echter vanwege de belofte, en ik heb daarbij de opdracht met de nodige vrijheid geïnterpreteerd Elke ontwikkeling is gerelateerd aan een voor-geschiedenis. Daarom is geprobeerd enkele invloeden die naar mijn mening van belang zijn, aan te stippen. Het behoort tot de vrijheid van de schrijver dat subjektief te doen. Dat kan hoogstens boosheid en diskussie over een —eventueel gewenste objektiviteit tot gevolg hebben. Hoewel velerlei en gevarieerde literatuur werd gebruikt, is deze niet vermeld, voornamelijk om ektstra onleesbaar heid te voorkomen. Guus Hart heeft meegeholpen het geheugen wat op te frissen, terwijl Erik Vermaat en Herman Quee het konsept van aantekening voorzagen. Nogmaals: het is een vrije improvisatie op een bekend tema. Achtergronden Vanaf het begin van de eksplosieve ontwikkelingen in de technische wetenschappen rond 1850 en door toepassing van parlementair demokratische systemen, wordt de wereld in toenemende mate geregisseerd. De kompleksi- fan Martens

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 157