158 Niettemin is kennis van deze terminologie nodig om de diskussies hierover te kunnen volgen. Het zijn vooral denkers als Marcuse en Waskov die gewezen hebben op de grote falen van de huidige ontwikkeling. Recente geschiedenis van de kritiek Er zijn twee redenen aan te wijzen die geleid hebben tot de kritiek die zich recentelijk manifesteerde. Namelijk een scheiding tussen produkt en producent en irratio naliteit van produktie. Het zijn dan ook deze facetten waarop de huidige kritiek zich voornamelijk richt. De tijd na 1945 heeft de waanzin van de atoombewape ning steeds duidelijker gemaakt. Was er eerst sprake van een dreiging, na de wereldoorlog werd een dreiging geschapen om een ekskuus te hebben voor een onge breidelde wapenwedloop (b.v. het handhaven van een steeds veranderend militair evenwicht", de verdeling van de wereld in invloedsferen). Steeds sterker wordt de twijfel aan de stelling dat uit het oosten al het Kwade" en uit het westen slechts het Goede" komt en daarbij komt dat in de jaren zestig in toenemende mate ge twijfeld wordt aan de verhevenheid van techniek en wetenschap boven het dagelijkse gebeuren en het leven. Vooral in het westen manifesteert zich dat in ban-de- bommers, die later vrijwilligers in het peacecorps worden en die zich evolueren tot vietnam- en cambodja- demonstranten. Zolang de oppositie zich bepaalde tot het signaleren van verschijnselen was zij ongevaarlijk en werd getolereerd. Anders werd dat toen men in het midden van de zestiger jaren schuldigen aan ging wijzen. Dan begint de spiraalbeweging reaktie, radikalisering, anti-reaktie, sterkere reakties etc. Hieruit vloeien slechts incidenteel ,,massa"bewegingen voort en dan nog vaak dank zij een anti-reaktie. Het hoe van deze bewegingen is ondanks veelvuldige analiesepogingen nauwelijks bekend. Misschien ook zijn er geen algemeen geldende en te operationaliseren richtlijnen op te stellen. Intussen werd de aandacht steeds meer op de eigen situatie gericht (,,Maak twee, drie, veel

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 159