159 Vietnams"). En aanvankelijk met nogal konkrete aan grijpingspunten (studieloon, onderwijsmethoden, onderwijsprogramma's) begonnen, kwam door teoretiese overwegingen zowel als door eksterne gebeurtenissen (b.v. Maris, Posthumus, Veringa) steeds meer de be stuurlijk-organisatorische opbouw van universiteiten en maatschappij in het brandpunt van de kritiese belang stelling te staan. Hierbij kwam nog een ander onderwerp steeds vaker aan de orde, nl. de taktiek en strategie die de geradikaliseerde voorhoede gebruikt. Overigens ontstond die geradikaliseerde voorhoede" veeleer door radikalisering van de ,,oude" (studenten)-top en slechts voor een kleiner gedeelte door aanvulling (dit geldt in hoge mate voor ,,Snellius"; het beeld is niet algemeen, maar bij andere studierichtingen ook aanwijsbaar). Tendenzen De ontwikkeling in de studentenwereld werd tot ongeveer 1960 beheerst door de studentengezelligheidsverenigingen. Na de voorstellen van Cals om aan de liberale, vrije studie een eind te maken en het hevige protest hiertegen van vooral delftse gezelligheidsverenigingen,1) begint de studenten-vakbeweging in 1963 een nieuwe vorm van belangenvertegenwoordiging. Internationale ontwikke lingen zoals provo en vietnam maken de svb tot een bij uitstek politieke beweging, die ook tracht de gehele studentenwereld te politiseren. Het is niet overdreven te stellen dat grote invloed is uitgegaan van studenten- aksies in Berlijn en Parijs in het einde van de jaren zestig. Door wijdverbreid onbegrip bij de machthebbers wordt getracht ,,orde en gezag" op een vreselijk onverstandige manier te herstellen of te handhaven, hetgeen leidde tot enorme schokeffekten. Toenemende solidariteit bij studenten en soms tussen studenten en arbeiders, hoewel daar meestal het wantrouwen overheerst, veroorzaakt voortdurend schrikreaksies bij de massa" wat zich uit in stembusuitslagen die verschuivingen naar rechts tot gevolg hebben. 1) 6)p grond van motieven die echter heel weinig uitstaande hebben met de radikalisering anno '65 en later.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 160