160 Waar de franse regering tijdens het hoogtepunt van de bij na-revolutie in 1968 deze op springen staande ballon met een klein prikje, namelijk de rantsoenering van benzine, totaal leeg kon laten lopen1) en de tolerante middengroep die zo waarschuwt voor een rechtse reaksie", deze zelf teweeg brengt door haar op zekerheid hopende twijfelhouding, is optimisme nog overbodig. De verschuivingen naar rechts zijn recentelijk zeer duidelijk op vele plaatsen waarneembaar. Naast de val van een diktator en de instelling van een militaire junta, ziet men instemming met Reagan's uitlatingen en kon bij de verkiezingen voor het finse parlement, begin 1970, een boerenpartij-achtige partij van één naar achttien zetels opklimmen, terwijl ze geen kader hadden! Een kritikus omschreef dit als volgt: ,,de maatschappij, bang de verchroomde koffiekan en de kleuren-tv te verliezen, reageert op de weerbarstige jeugd". Bij-gronden De geschiedenis van het ontstaan van de geodetiese opleiding is in de vorige lustrumboeken op gevarieerde wijze en meermalen beschreven. De fluktuaties in de waardering van de landmetersstatus was inherent aan konjunktuurschommelingen. De landmeters van het kadaster hebben na 1855 tot een moment in het nog niet zo verschrikkelijk grijze verleden gestreefd naar verbetering van de positie van ,,het vak". Men krijgt echter wel eens de indruk dat de ontwikkeling van de geodetiese opleiding na 1891 trekken van een emancipatie beweging vertoont. Want het mag dan al zo zijn dat de positieverbetering van het vak hoofddoel was, een statusverbetering was er toch nauw mee verbonden. Landmeters wezen al lang op de achterstelling van hun dienstvak (kadaster). Hopman noemt als een van de argumenten om een opleiding tot geodeet-kultuur- technikus in Wageningen te starten: ,,dat de landmeet- Deze voorstelling van zaken is natuurlijk te simplisties. Belangrijke oorzaken waren o.a. de machteloosheid van de oppositie om alternatieven te ontwik kelen tijdens de gevechten met de politie (door de opportunistiese houding van de CGT) het dreigen met OAS-er Mossin, spekuleren op een (aanwezig) anti-kommunisties paranoia.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 161