173 3. Overzicht van en commentaar op de afgelopen 21/2 tot 3 jaar. Het meest positieve gevolg van het overleg in de contactraad was dat de studenten een bepaalde onder handelingspositie hadden veroverd. Deze positie was ge baseerd op een mentaliteitsverandering onder de hoog leraren (de traditionele machthebbers) die meer en meer zich openstellen voor overleg met de vertegenwoordigers van een zo grote groep belanghebbenden als de studenten. In het woord vertegenwoordigers" zat echter meteen de beperking van deze situatie. De mentaliteitsverandering had zich bij de studenten slechts in zeer geringe mate voltrokken, zodat het overleg nog steeds aan de massa voorbijging en vrijwel alleen de zéér-geïnteresseerde groep studenten hiervan profiteerde. Bij de actieve studenten had zich echter zeker wel een ver andering voltrokken. Het besef dat de problematiek niet ophield bij de muren van het geodesiegebouw, maar dat juist de grote vragen in de maatschappij liggen, was steeds sterker geworden. Men had ook geleerd kritischer tegenover de maatschappij en daarmee tegenover het onderwijs te staan. Onze, zo irrationele, vertechniseerde maatschappij, waar enorme luxe voorkomt naast ontzaglijke armoede, met haar geweldige techniek maar ook haar geweldige milieuverontreiniging en ontzagwekkend vernietigings- potentieel. Een maatschappij die het onderwijs vraagt mensen te leveren die haar verder uitbouwen kunnen op deze heilloze weg. Steeds meer groeide (en groeit) het besef dat dit niet de doelstelling van het onderwijs kan en mag zijn. En steeds meer werd dit besef de voedingsbodem van het protest van de studenten, mét vele anderen. Ook op geodesie. Maar nu weer terug naar de overlegsituatie op onze afdeling. De vrijblijvendheid maar ook de goede sfeer van het overleg in de contactraad was en is typerend voor de onderafdeling. Op zichzelf is dit een goede zaak, want het is niet uit te houden om altijd op voet van oorlog met elkaar te leven, en dat helpt ook niets. Maar toch zit er een gevaar in. Hoe vaak zal men ten koste van (bijna) alles conflicten ontlopen? En juist een harde confrontatie is soms broodnodig, zeker als

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 174