icon mantaiEi Nsddw 178 vindt, is deze formele invloed van minder belang. Ook het vertegenwoordigingssysteem zeil kwam aan steeds meer kritiek bloot te staan. De voordelen van dit systeem waren van belang in de tijd dat de studenten nog helemaal niets hadden, maar later bleek dat er nog bleken te zijn het vrijwel volledige gebrek aan controle van de vertegenwoordigers door de vertegenwoordigden, en de onmogelijkheid om in dit systeem tot een massaal nadenken te komen. Het laatste heeft een overbelasting van de vertegenwoordigers tengevolge, die gewoon de tijd niet hebben om zich goed op alle vergaderingen voor te bereiden (,,goed'\ d.w.z. door intensief contact met hun achterban). Ook is het zó voor hen onmogelijk hun bevindingen objectief aan hun achterban door te geven. Om in dit systeem goed te kunnen werken als vertegen woordiger, zou vertegenwoordigen een full-time baan moeten zijn. Een ander nadeel van dit systeem is dat een elite wordt gekweekt, daar slechts een beperkt aantal personen ervan kan profiteren. Ook wij hebben ons gecorrumpeerd met deze gang van zaken, maar de tijd lijkt mij (nog) niet rijp voor een buitenparlementaire oppositie. Dit alles werkt de tegenstelling tussen de radicale, actieve groep en de weinig geïnteresseerde middengroep alleen maar in de hand. Laat staan de tegenstelling met de, naar hun zeggen, ongeïnteresseerde maar in wezen reactionaire groep. Zo verhindert de vertegenwoordigings structuur een massale politisering bewustwording van de belangrijke plaats van het onderwijs in de maat schappij), die noodzakelijk is voor het bereiken van ons universiteitsidee. Een universiteit die zou moeten func tioneren als een bron van maatschappijkritiek, als een middel tot radicalisering van in ieder geval de intelligentsia in wording en mogelijk, via hen, van de gehele samen leving. De enige mogelijkheid om dit te bereiken lijkt mij een directe(re) democratie, waarbij de mensen worden aange sproken in hun werksituaties, terwijl zij daar primair hun invloed kunnen hebben. Dat is véél belangrijker dan hun formele invloed via vertegenwoordiging in een toporgaan.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 179