17 met anderen zoeken. Ik geef de voorkeur aan een andere benadering om het gevaar van een individualistische beschouwing te vermijden. Ik zou de arbeidsverdeling in verband willen brengen met het feit dat de volheid van de menselijkheid en de volheid van de menselijke moge lijkheden niet gezocht moet worden in het menselijk individu maar in de mensheid. Het menselijk individu is slechts mens in de samenleving met medemensen, en de volheid van menselijkheid en menselijke mogelijkheden zal slechts gerealiseerd kunnen worden door een ge meenschap die uiteindelijk alle mensen omvat, die als het ware de hele mensheid verenigt tot één groot samen werkend organisme. Vanuit deze mens-beschouwing wordt het een vanzelf sprekendheid dat intensieve arbeidsverdeling in steeds grotere menselijke gehelen de voorwaarde is voor de ontwikkeling van grotere menselijke mogelijkheden. Daar volgt onmiddellijk een consequentie uit die wij, bij het bekijken van de problemen die bij de voortgang van de arbeidsverdeling optreden, voortdurend in het oog moeten houdenspecialisatie verliest haar zin als zij niet in dienst staat van de ontwikkeling van grotere mense lijke mogelijkheden voor de gehele maatschappij waarin zij uitgeoefend wordt. Als in meer primitieve maatschappij vormen aan bepaalde personen de gelegenheid wordt gegeven zich geheel toe te leggen op de kunst, de godsdienst en later de weten schap, dan is de zin daarvan niet, dat zij hun' hobby of liefhebberij kunnen uitleven, maar dat zij de cultuur van de samenleving in stand houden, bijdragen tot de gemeen schappelijke cultuur waaraan alle gemeenschapsleden op hun manier deel hebben. De idee van I'art pour l'art, van de wetenschap als privébezigheid is een betrekkelijk late ontwikkeling die samenhangt met het individualistisch mensbeeld. In onze maatschappij groeit weer het besef dat elke specialisatie zich waar moet maken door een bijdrage te leveren voor datgene dat men wel aanduidt met het algemeen welzijn en dat betekent de ont wikkeling van grotere menselijke mogelijkheden voor allen.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 18