18 Ook al stel ik hier voorop dat arbeidsverdeling en de daarmee gepaard gaande specialisatie de weg vormt naar ontplooiing van meer menselijke mogelijkheden, daarmee is niet ontkend dat de zaak problematische kanten heeft. Integendeel. Het is maar al te duidelijk dat met de voortschrijdende arbeidsverdeling gevaren voor de ont plooiing van echte menselijkheid optreden, waardoor datgene dat door de arbeidsverdeling aan de ene kant gewonnen wordt, aan de andere kant verloren dreigt te gaan. Vooreerst dreigt het gevaar dat de mens de ge vangene wordt van zijn specialisatie, dat hij praktisch gereduceerd wordt tot een weliswaar intelligente, maar maatschappelijk blinde schakel in het maatschappelijk apparaat. Het tweede gevaar is daarmee nauw verbonden de samenleving dreigt te verworden tot een apparaat dat niet meer door de mensen beheerst wordt, maar dat de mensen beheerst. Juist omdat beide dingen nauw met elkaar verbonden zijn acht ik mij gerechtigd de proble matiek aan te pakken langs één kant, die van de gevaren die de maatschappij als menselijke samenleving bedreigen. De arbeidsverdeling is onproblematisch zolang de samen leving het stabiele organische karakter van de traditio nele maatschappij heeft. Daar is het leven nog over zichtelijk; in die traditionele, stabiele, organische maatschappij is het nog mogelijk voor de intellectueel om het geheel van de maatschappij te overzien. De problemen ontstaan met de ontwikkeling van de moderne samenleving. Deze is hierdoor gekarakteriseerd dat zij de individuele mensen de vrijheid geeft om zowel op materieel als geestelijk gebied ieder voor zich mense lijke verrijking na te streven. Zowel op materieel als geestelijk gebied heeft het libera lisme de deur geopend voor een geweldige ontplooiing van menselijke mogelijkheden die zich heel duidelijk aftekenen in onze snelle economische, en ook in onze wetenschappelijke vooruitgang. Het liberalisme was anderszijds echter door individualistische mensbeschou wing, die eraan ten grondslag lag, de oorzaak dat de mensen op den duur de controle over deze ontwikke lingen gingen verliezen. Men veronderstelde dat iedereen

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 19