19 voor zichzelf eenvoudigweg zijn welzijn kan nastreven en dat daardoor vanzelf het algemene welzijn of het welzijn voor allen gerealiseerd wordt, een veronderstelling waarvan de ieiten hewezen hebben dat ze niet klopt. De situatie die ontstaan is, doordat de activiteit der mensen zich voltrok zonder enige controle van een op de realisering van gezamenlijke diepere menselijke doeleinden gericht denken, is de volgende. De activiteit waarin middelen voor bepaalde omschreven doeleinden gezocht en ver vaardigd worden, wordt steeds verder gerationaliseerd terwijl anderzijds aan de vraag van de rationaliteit der doelstellingen waarvoor deze middelen worden gezocht nauwelijks aandacht wordt besteed. Daardoor krijgen we de paradoxale situatie van onze samenleving, dat zij van de ene kant steeds rationeler wordt tot in alle onderdelen dringt de eis van doel matigheid en efficiency door en van de andere kant irrationeler wordt wij missen een voorstelling van de uiteindelijke menselijke doelstellingen die nagestreefd moeten worden De coördinerende activiteit die het middel-doel-handelen richt en in dienst stelt van overdachte idealen van menselijk welzijn ontbreekt. Ieder werkt op zijn gebiedje om de zaak te rationaliseren en er is geen activiteit die de rationaliteit van het geheel probeert te realiseren. Het onvermijdelijk gevolg is dat de samen leving steeds meer het karakter gaat aannemen van een apparaat dat allerlei disper ate activiteiten van buitenaf moet coördineren en aldus een onpersoonlijke administra tieve en ook weer instrumentele technische rationaliteit aan het geheel geelt. Laat ik dit in een aantal punten iets nader toelichten. Ten eerste: het proces waarin consumptiegoederen worden geproduceerd wordt steeds verder gerationaliseerd. De vraag of de geproduceerde goederen aan werkelijke menselijke behoeften voldoen, of dat energie en tijd niet beter gebruikt zouden kunnen worden voor andere voor het menselijke welzijn belangrijker goederen wordt niet gesteld. Volgens de economische theorie beslissen de mensen zelf wat geproduceerd gaat worden, immers zo redeneert men, de markt produceert datgene waar vraag

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 20