22 feitelijkheid echter logenstraft deze theorie: De organi satie van onze samenleving komt niet meer voort uit vrijheid; ook hier heeft de rationaliteit een proces van verkering ondergaan. Organisatie is een rationeel middel om mensen in staat te stellen gezamenlijke doeleinden na te streven, ze verliest haar menselijke rationaliteit waar de oorspronkelijke doelstelling, het gezamenlijk nastreven van bepaalde doeleinden uit het oog wordt verloren, waar het wrijvingsloos functioneren van het organisatorisch apparaat doel wordt. Daar is de organi satie geen middel meer voor de mens om op vrije wijze met zijn medemens samen te leven, maar wordt de mens een middel, een object van maatschappelijke organisatie. Voordat ik overga tot het derde punt een opmerking over de rol van de wetenschap bij deze, als ik het zo noemen mag, irrationele rationalisatie zowel van de produktie als van de organisatie. De ontwikkeling van het produktieapparaat geschiedt vooral dankzij het vernuft van de wetenschappers die direct of indirect in dienst van dit apparaat staan. Theoretisch is hun wetenschap neutraal. Zij kan even zeer een bijdrage vormen voor een produktie in dienst van werkelijke als van vervalste menselijke behoeften. In de feitelijke omstandigheden weet de wetenschapper vandaag niet of hij met zijn wetenschap al dan niet de mensen een dienst bewijst. Zij dient zelfs de aanpassing van de consumenten aan het produktieapparaathet opdringen van goederen en het scheppen van behoeften wordt vooral mogelijk gemaakt door de ontwikkeling van de menswetenschappen. Deze hebben, zoals de Duitse socioloog Schelsky dat zegt, „Human- und Sozial- Techniken" ontwikkeld om de mensen aan te passen aan de eisen van het produktieapparaat. Inzoverre psy chologen en sociologen de middelen verschaffen om de mensen op deze wijze te manipuleren is er natuurlijk geen sprake van dat zij met hun wetenschap in dienst van de mens staan. Tenslotte nog: ook de rationalisatie van de organisatie der menselijke samenwerking wordt door de wetenschap mogelijk gemaakt. De wetenschap wijst de weg, om het een beetje sarcastisch uit te drukken,

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 23