25 vinden van de weg naar een juiste probleemstelling. De man aan wie de sociologie haar naam dankt en die ook eerst de gedachte gelanceerd heeft van een eigen weten schap van de samenleving, de Fransman Auguste Comte, heeft zich al bezig gehouden met het vraagstuk van de voortschrijdende arbeidsverdeling. Hij had toen nog niet zozeer de economische arbeidsverdeling op het oog alswel de verdeling van de geestelijke arbeid: de toenemende specialisatie van het wetenschappelijk denken. Voor hem is het evident een evidentie die langzamer hand verloren is gegaan dat kennis van een deel der werkelijkheid slechts dan werkelijk wetenschap wordt als dit deel gezien wordt als een deel van het grotere geheel waarvan het deel uitmaakt. Dat is de voorwaarde opdat detailkennis ingebouwd kan worden in het systeem der wetenschappen, dat ons de intellectuele beheersing van de realiteit moet mogelijk maken. Comte zelfheeft nog een poging gedaan en hij is misschien de laatste geweest die dat gedaan heeft een volledige synthese van de wetenschap op te bouwen. Hij meent dat als deze mogelijkheid verloren gaat de mogelijkheid dat de individuele wetenschappers of in elk geval de grote geesten onder de wetenschappers een dergelijke synthese opbouwen geestelijke chaos on vermijdelijk wordt. Voor Comte zit daar de conclusie aan vast dat de weten schappelijke specialisatie binnen bepaalde grenzen moet blijven. Zij mag niet zo ver gaan dat het aan de weten schapper of althans aan de grote geesten onder de wetenschappers onmogelijk wordt de totaliteit te over zien. Het lijkt mij en dat klopt ook met de instelling van Auguste Comte dat hij hier nog vast zit in de traditionele maatschappij en een oplossing van de verder gaande specialisatie zocht met de middelen van de traditionele maatschappij. Hij komt niet op de gedachte dat, als het onmogelijk wordt voor de individuele weten schapper een synthese te maken, wij een andere weg moeten zoekende synthese die wij samen maken als team, als gemeenschap van wetenschappers. Zijn op lossing: de beperking van de arbeidsverdeling blokkeert

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 26