28 de arbeidsgelegenheid, een probleem dat de samenleving zich niet kan permitteren te laten bestaan. Dan wordt de steun van de overheid ingeroepenzij moet zorgen dat de arbeidsgelegenheid bestendigd wordt. De vraag, overigens misschien een theoretische vraag, of überhaupt deze vorm van scheepsbouw nog een zinvolle plaats heeft in onze economie, wordt niet gesteld. Er schijnt een imperatief te zijn: Dit bedrijf moet behouden blijven terwille van de arbeidsgelegenheid. Daardoor wordt de overheidssteun deel van de planning van het bedrijfs leven. De ondernemer kan zijn gang gaan; wordt het op een gegeven ogenblik moeilijk, dan zal de overheid toch moeten inspringen vanwege de arbeidsgelegenheid. Het wezenlijke probleem van Mannheim blijft desondanks bestaan: Hoe kan aan de samenleving de mogelijkheid gegeven worden de activiteiten van de eigen leden te richten op de realisering van de gemeenschappelijk ge wilde doelstellingen. Mannheims oplossing heelt twee aspectenin de eerste plaats spreekt hij van planning, planning for freedom wij moeten komen tot een plan dat het gehele leven omvat en dat bepaalt welke doeleinden over een aantal jaren nagestreefd zullen moeten worden en waarop de activiteit van de delen en individuen gericht moet worden. Eigenlijk een soort van planning analoog aan de plan ning van het bedrijfsleven. In de tweede plaats neemt hij de grote vraag van de planning op: wie moet plannen. Hij staat hier voor de moeilijkheid die hij in eerdere werken, gewijd aan de sociologie van het kennen, heeft behandeld: dat het denken van verschillende groepen eenzijdig is en dat belangen, met name klasse-belangen het denken bepalen en het daarom onmogelijk is om met mensen die allemaal uit hun eigen richting denken tot gemeenschappelijke opvattingen te komen. Datgene waarop het in deze simplistisch voorgestelde gedachten- gang aankomt is dat aldus de gedachte ontstaat dat de grote ideeën voor de planning geleverd zullen moeten worden door een aparte groep: de „Freischwebende Intelligenz". De intelligentsia moet de doeleinden voor de planning formuleren.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 29