29 Met beide aspecten van Mannheims denken moet reke ning gehouden worden ook al blij ft de benadering te partieel om het eigenlijke probleem aan te geven. Allereerst, een samenleving heeft natuurlijk behoefte aan geestelijk leiderschap. Men komt echter tot een valse voorstelling als men het voorstelt alsof een kaste, die ontheven is aan de ver- worteling der gewone stervelingen met de directe maatschappelijke realiteit en in staat is vanuit de hoogte van een standpunt boven alle partijen objectief te oordelen, een soort van verheven denken zou moeten ontwikkelen. Geestelijk leiderschap is nodig maar geestelijk leiderschap dat niet de mensen in hun passiviteit laat maar dat de mensen, de grote massa van mensen, brengt tot mee denken, een leiderschap dat leiding geeft niet in de zin dat het het denken bepaalt maar in de zin dat het tot denken oproept en tot denken stimuleert. Ook de idee van planning is een wezenlijk onderdeel van een activiteit die het geheel moet ontwikkelen om zijn eigen leven te richten. Dit moet dan echter zo gezien wor den dat men telkens en telkens de doelstellingen concreet moet maken in bepaalde plannen, maar in de weten schap dat men niet de gevangene mag worden van één plan, dat het plan wordt. Het Franse woord voor planificatie, progr animation" lijkt mij geschikter. Daarin ligt de associatie met een gedachtengang van een voortdurende reflectie op de doelstellingen voor de planning, om, zo nodig, de planning telkens te wijzigen en te modificeren: de geestelijke creativiteit mag niet aan banden worden gelegd Vatten wij nu samen, om tot onze conclusies te komen. De reflectie op Cornte leert ons dat een oplossing niet gezocht kan worden in een beperking van de speciali satie. Als Cornte niet uit het probleem komt is dit omdat hij nog denkt in termen van een synthese die door individuele wetenschappers gerealiseerd moet worden. De synthese moet op een andere weg gezocht worden De weg van de gemeenschap die niet alleen samen- werkingsgeheel moet zijn maar ook een samendenkend geheel. Zij moet als geheel en daarbij moet de ge-

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 30