32 levensnoodzaak gaat worden. Als u mij vraagt wat het kenmerkende moet zijn van de samenleving van de naaste toekomst, dan meen ik dit niet beter te kunnen aangeven, dan door te zeggen, dat het zal moeten zijn een permanent congresserende, confererende, over leggende gemeenschap. Ik zeg het in de vorm van een slagzin, om een gedachte die ik zelf nog niet helemaal precies tot uitdrukking kan brengen, aan u te suggereren. Mijn tweede conclusie is, dat onderwijs en opvoeding gericht zullen moeten zijn op het voortbrengen van een mensentype, dat de eigen specialisatie steeds weet te zien in het grotere geheel, en dat in elk geval zoveel alge meen maatschappelijke ontwikkeling heelt dat een reëel gesprek tussen verschillende wetenschappen mogelijk wordt. Om dit toe te spitsen op de universiteit, waarover ik tot nu toe nog niet gesproken heb, moet ik uw aan dacht vragen voor een onderscheid dat tegenwoordig gemaakt wordt binnen het wetenschappelijk kennen. Ik bedoel hier een onderscheid dat, sinds de kritiek op de bestaande sociologie losgekomen is, voortdurend naar voren gebracht wordthet onderscheid tussen instru menteel kennen en weten en emancipatoir kennen en weten. Ik moet daartoe nog even uw aandacht vragen voor iets dat misschien in eerste aanleg een zaak lijkt te zijn voor sociologen. De sociologie, zoals die tot voor enkele jaren beoefend werd, zag het als haar ideaal om kennis van de samen leving te verkrijgen, vergelijkbaar met die van de natuurwetenschappen. Deze op natuurwetenschappelijke wijze verkregen kennis van de samenleving is in deze zin instrumenteel dat zij intellectuele beheersing van de realiteit mogelijk maakt en derhalve gebruikt kan worden als technisch bruikbare kennis, die de mogelijkheid biedt tot technische beheersing van de menselijke werkelijk heid. U kent deze gang van zaken uit de relatie tussen natuurwetenschappen en techniek of technologie. Sociologie op deze manier bedreven levert kennis die bruikbaar is voor technische beheersing van de sociale werkelijkheid. Dat betekent dat de sociologie de kennis levert die het mogelijk maakt de mensen technisch te

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 33