34 universiteit. Aangezien overheid en bedrijfsleven meer behoefte hebben aan een sociologie, die de kennis voor doelmatige beleidsvoering levert, dan aan een sociologie, die tot een verantwoord kritisch oordeel tracht te komen, is er weinig belangstelling voor de laatste. Daarbij komt, dat de sociologie als betrekkelijk jonge wetenschap onder de druk van de oudere wetenschappen staat, die van haar eisen, dat zij haar wetenschappelijkheid toont, waarbij dan wetenschappelijkheid zonder meer met „natuurwetenschappelijkheid" gelijk gesteld wordt. Aldus is het voor de socioloog, die desondanks maat schappelijk kritisch denken tracht te ontwikkelen, vaak uitermate moeilijk om de erkenning te krijgen, die nodig is, opdat zijn inzichten maatschappelijk werkzaam worden. Indien u wilt, dat deze kennis ter beschikking van de staatsburger van onze samenleving komt, zult ook u aandeel moeten nemen in de inspanning om voor deze vorm van wetenschapsbeoefening een erkende plaats aan de universiteit te verkrijgen. Als wetenschapper moet u eisen, dat in uw opleiding ook enige vorm van maatschappelijk denken wordt meegegeven. Voor u heeft het nauwelijks zin een aantal colleges te krijgen van een socioloog, die niets anders doet dan u onderwijzen in het hanteren van enquête-technieken. Eventuele maat schappijvakken moeten u helpen tot kritisch maat schappelijk denken te komen. Daarvoor is nodig, dat deze wijze van wetenschapsbeoefening aan de universiteit een volledig erkende plaats krijgt. Hierbij moet u be denken, dat de ontwikkeling van de universitaire sociologie mede afhangt van de eisen, die andere weten schappen aan haar stellen. Uw bemoeienis met de sociologie-beoefening aan de universiteit is echter niet alleen nodig, om voor u de maatschappelijke vorming, die u nodig hebt, mogelijk te maken. Het wordt ook langzamerhand een dringende noodzaak, dat wetenschappers van allerlei slag, en met name beoefenaars van instrumentele wetenschap en van „emancipatoire" wetenschap met elkaar in contact treden. De kritische wetenschapsbeoefening dreigt geïsoleerd te raken van het traditionele wetenschapsbedrijf, dat de

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 35