35 feiten registreert en systematiseert. Het gevolg daarvan is een kritische sociologie, die heel algemeen en heel theoretisch kritiek uitoefent, die onwerkelijke utopieën ontwikkelt, maar die niet in staat is om reële maat schappelijke alternatieven voor te stellen. Aan de andere kant blijven aldus de positieve en technische weten schappen gevangen in praktische directe vragen. Het moet duidelijk zijn dat reële, op concrete maatschappij hervorming afgestemde kritiek samenwerking tussen beide vraagt. De kritische socioloog moet ervoor behoed worden, al te weinig met de reële mogelijkheden rekening te houden; de beoefenaars van de positieve wetenschappen moeten in de gelegenheid gesteld worden hun aandeel te leveren tot de opdracht, die wij samen moeten vervullen. Samenwerking tussen beiden is alleen maar mogelijk als de kritische menswetenschappen hun best doen om het natuurwetenschappelijk kennen te verstaan en om gekeerd de natuurwetenschappers voldoende maat schappelijk inzicht hebben om over maatschappelijke problemen mee te denken. Van de kant van de kritische sociologen is nodig dat zij toenadering tot de positieve wetenschappen zoeken; van de kant van de natuur wetenschappers en de technici is vorming tot kritisch maatschappelijk denken nodig. Alleen zo wordt de nood zakelijke dialoog mogelijk. Ik ben mij bewust dat ik in mijn betoog in allerlei opzichten onvolledig ben geweest, dat het theoretisch is geweest. Verder ook dat in heel veel opzichten aan de wijze waar op ik mij uitgedrukt heb de nodige precisie ontbreekt. Dit alles is echter, zo meen ik, niets anders dan een symptoom van het te kort schieten van onze universi taire vorming. Datgene wat ik hier heb trachten te behandelen is een probleem dat toch eigenlijk een pro bleem zou moeten zijn waar elke wetenschap zich op bezint. Als wetenschap een universitair karakter wil dragen dan zal ze zich toch op dit soort problemen moeten bezinnen. Als het nog zin wil hebben de ver schillende wetenschappen in één instituut samen te brengen, dan is het toch om over dit soort problemen

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 36