38 OPERATIONELE ANALYSE: EEN TERREINVERKENNING Normatieve modellen voor organisatorische problemen Operationele Analyse („Operations Research", O.R.) is de naam voor een groeiende verzameling van wiskundige modellen voor de oplossing van technisch-organisato- rische problemen. Voor een inleidende verkenning van het toepassingsgebied ten behoeve van de geodesie lijkt een beknopt overzicht van de belangrijkste probleem stellingen en bijbehorende modellen beter geschikt dan een keuze van incidentele toepassingen in de geodetische literatuur. Een belangrijk kenmerk van het model is immers zijn abstractie, waardoor het moeilijk uit te maken valt waarom een bepaald model voor een geodeet niet bruikbaar zou kunnen zijn. In dit bestek is het onnodig, in te gaan op de definitie van het model in zijn algemeenheid; daarvoor zij o.m. verwezen naar [9]. Wiskundige modellen worden reeds eeuwenlang gebruikt in natuurkunde en mechanica, en meer recentelijk ook in biologie, economie, psychologie en sociologie. In al deze toepassingen ligt de nadruk op het descriptieve karakter van het model, als empirische basis voor een „passieve" theorie omtrent het gedrag van natuur en mens. Een dergelijk model is een gestileerde omschrijving van een „onveranderlijk" natuurgebeuren (ook al verloopt dat volgens het „toeval"). Bij de toe passing van de wiskunde voor technische en organisa torische problemen zijn de modellen daarentegen veeleer normatiefze behelzen „actieve" regels ter bepaling van een optimale handelwijze of technische procedure. Het gaat daarbij om de organisatie van kunstmatige processen, die slechts gedeeltelijk door natuurlijke wetten en relaties worden beheerst. Behalve deze natuurlijke beperkingen kunnen ook kunstmatige beperkingen in het model worden opgenomenbinnen het kader van al deze beperkingen zullen echter voor het beschreven Dr. Ir. J. S. FOLKERS

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 39