39 proces vele verschillende uitvoeringsvormen mogelijk zijn. Dit verklaart het specifieke kenmerk van dergelijke modellenhet doen van een keuze uit een aantal alter natieven volgens een kunstmatig, normatief criterium. Definitie en taakstelling van de operationele analyse Zo kan de Operationele Analyse worden omschreven als het methodisch onderzoek van alternatieve mogelijkheden van uitvoering van een proces (in zeer algemene zin), binnen gegeven beperkingen, ten behoeve van een optimale keuze uit die mogelijkheden, op grond van een gegeven criterium. Deze algemene probleemstelling kan wiskundig worden geformuleerd als de vraag naar de bepaling van het optimum van een (doelstellings-) functie van een aantal variabelen, die aan een stelsel nevenvoorwaarden moeten voldoen. Uit deze omschrijving mag niet worden afgeleid, dat de Operationele Analyse zonder meer een onderdeel van de toegepaste wiskunde zou zijn; het is veeleer een echte ingenieurswetenschap. De wezenlijke moeilijkheid van de modelbouw wordt immers gevormd door de noodzaak van het specificeren van de voor het probleem essentiële variabelen, het omzetten van de beperkingen tot neven voorwaarden in de vorm van relaties tussen deze variabelen, en het verwerken van het gegeven criterium in termen van de doelstellingsfunctie. Het oplossen van het aldus aan de wiskundige hulpmiddelen aangepaste probleem vormt een tweede fase, die in vele gevallen aan wis kundigen zal moeten worden overgedragen. (De belang rijkste daarbij gehanteerde principes zullen nog in het kort worden besproken). In een derde fase zullen de verkregen resultaten moeten worden geïnterpreteerd in termen van de oorspronkelijke probleemstelling, om aldus de basis te vormen voor de optimale uitvoering van het beschouwde proces; de begeleiding daarvan vormt een vierde fase. Daarnaast behoort het tot de taak van de Operationele Analyse, de consequenties te bepalen van de verwaarlozingen en vereenvoudigingen, die bij de opzet van elk model moeten worden aanvaard. Tenslotte zal ook dikwijls de gevoeligheid moeten worden onderzocht

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 40