40 van het gevonden optimum voor wijzigingen in de basis gegevens en de parameters van het model. In vele gevallen kan de beschreven modelbouw worden gekarakteriseerd als een kwantificeringsprocedure. Het is echter niet altijd mogelijk tot een volledig gekwantifi ceerd model te komen. De toepassingen van de O.R. hadden tot dusver hoofdzakelijk betrekking op militaire en industriële problemen, in gestructureerde ondernemin gen met doelstellingen binnen het kader van techniek en economie. Er is een verschuiving gaande naar problemen van meer maatschappelijke aard, in een minder duidelijke structuur en vaak met tegenstrijdige, vage doelstellingen [5, 27], Zolang de probleemstellingen zich beperken tot economische en technische doelstellingen kunnen daaraan financiële, dus numerieke criteria worden verbonden, die tot wiskundig hanteerbare optimaliseringsvraagstukken leiden. Daarbij zijn de wiskundige analyse, de lineaire algebra en de waarschijnlijkheidsrekening de belangrijkste hulpmiddelen. Zodra echter meer algemene, sociale doelstellingen moeten worden geformuleerd, vervalt dikwijls de mogelijkheid van een numerieke waardering, en moet men zich behelpen met het opstellen van prefe renties. Deze problemen eisen wiskundige hulpmiddelen van een geheel ander karakter, die, nog deels ontbrekend, gevonden zullen moeten worden in het vlak van moderne algebra, logica, combinatoriek en netwerk-(graphen-) theorie. Een methodologie van het zoeken naar de beste oplossing Er zijn verschillende verkavelingen van het terrein van de Operationele Analyse mogelijk: methodologie en pro bleemstellingen vormen daarbij de voornaamste, vaak tegengestelde gezichtshoeken. Bij het te presenteren overzicht van de belangrijkste modellen, die de O.R. tot dusver heeft opgeleverd, blijkt in het ene geval de methode, in het andere geval de probleemstelling primair te zijn voor het karakter van het model. Gezien vanuit de hoek van methoden en hulpmiddelen

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 41