41 liggen de grenzen van het terrein geenszins vast. Er zijn gemeenschappelijke gebieden aan te wijzen van de Opera tionele Analyse met „Computer Science" (simulatietalen, recursieve procedures, beslissingstabellen, lijststructuren, procesbesturing), en evenzeer met Numerieke Analyse (optimaliseringsmethoden, zowel algoritmisch als heuristisch) en Statistiek en Waarschijnlijkheidsrekening (stochastische processen, „decision theory"). Deze rijk gevarieerde grensgebieden hebben alle betrekking op de hulpmiddelen, te gebruiken hij het oplossen van het model. Zoals reeds aangeduid is dit slechts een der fasen in de benadering van organisatorische problemen door middel van Operationele Analyse; op de techniek van deze lase zal in dit kader niet worden ingegaan. Het lijkt echter wel van belang, een korte verkenning te wijden aan de methodologische principes, die daarbij een rol spelendeze kunnen als volgt worden onderscheiden. In enkele gevallen is door directe analytische berekening optimalisering mogelijk door oplossing van noodzakelijke en voldoende voorwaarden, waaraan de variabelen van het model uitsluitend in het optimum voldoen. Deze optimale waarden behoeven echter niet zonder meer te liggen binnen het door de nevenvoorwaarden begrensde zgn. oplossingsgebieddit kan oorzaak zijn van compli caties. Ervan uitgaande, dat het aantal alternatieve oplossingen, dat aan de nevenvoorwaarden voldoet, eindig is, kan getracht worden al deze alternatieven te genereren, en voor elk daarvan de bijbehorende waarde van de doel stellingsfunctie te berekenen. Deze methode van volledige enumeratie leidt tot directe keuze van het beste alternatief Dikwijls is echter het aantal oplossingen veel te groot om ze alle te onderzoeken, zelfs met behulp van een computer. In vele gevallen kan deze impasse worden doorbroken door toepassing van het principe van stelselmatige verbetering. Uitgaande van een eerste oplossing die aan de nevenvoorwaarden voldoet wordt een betere oplossing geconstrueerd op grond van voorwaarden die deze ver betering garanderen. Door herhaalde toepassing van deze

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 42