procedure wordt na een eindig aantal iteraties de beste oplossing bereikt, mits weer het totaal aantal alternatieven eindig is. Een dergelijke optimaliseringsprocedure of -algoritme is alleen mogelijk als exacte verbeteringsvoor- waarden gevonden kunnen worden, en de snelheid van dat algoritme is afhankelijk van de selectiviteit van die voorwaarden. Dikwijls is het niet mogelijk voorwaarden op te stellen, die een stelselmatige verbetering garanderen. Er wordt dan getracht zgn. heuristische criteria te vinden, die het zoeken naar een betere oplossing in een goede richting sturen; dat „verstandig zoeken" wordt aangeduid als heuristiek. In dit geval wordt niet bij elke iteratie verbe tering bereikt, en is er geen garantie meer, dat de optimale oplossing uiteindelijk gevonden wordt. Bij ontbreken van een bruikbaar verbeteringscriterium kan de oplossingsruimte worden onderzocht door middel van „steekproeven": de zgn. monte carlo-methode. Hierbij is het vinden van een „zeer goede" oplossing een kwestie van „toeval"; de beoordeling van een oplossing geschiedt evenals bij de methode van enumeratie door vergelijking van de bijbehorende waarden van de doelstel lingsfunctie. Ook wordt wel geprobeerd voor nadere vergelijking een grenswaarde voor het optimum te bepalen door middel van een grove approximatie. In de vorige gevallen wordt steeds verondersteld, dat het mogelijk is oplossingen te construeren, die aan de neven voorwaarden voldoen. Ontbreekt ook deze mogelijkheid, dan gaat men over tot nabootsing van de probleem situatie door middel van simulatie met behulp van een computer. Onzekerheid en dynamiek in de keuze uit alternatieven Naast de indeling naar modellen en problemen kan het gebied van de Operationele Analyse worden onderscheiden naar twee andere fundamentele aspecten: de mate van onzekerheid van de gegevens enerzijds, en de mogelijke invloed van het tijdsverloop als element van de probleem stelling anderzijds. In vele O.R.-problemen is de tijd een natuurlijke factor als drager van het verloop van het 42

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 43