51 Om de alternatieve mogelijkheden te bepalen moet eerst vastgesteld worden wat we onder de begrippen futurologie en geodesie willen verstaan. Lukt dit bij het nieuwe woord futurologie" nog aardig met doelbewuste studie van de toekomst", bij het woord geodesie" als weten schap die zich bezighoudt met de vormbepaling der aarde" is het resultaat iets te ongenuanceerd. 'n Wetenschappelijke beslissing ten aanzien van de inhoud van de volgende bladzijden kan niet genomen worden. Omdat de tijd dringt zijn we zo vrij dit stuk in de be slotenheid van de studeerkamer z'n gang te laten gaan en te zien waar het terecht komt. Het voordeel is dat we hier een voorbeeld hebben dat representatief geacht mag worden voor doorsnee beslissingen. Nadeel is dat we het risico lopen beschuldigd te worden van manipulatie, zoniet machtsmisbruik, omdat er niet lang genoeg over gediscussieerd is. Als voltrekker van het besluit dat zich zojuist genomen heeft, kan ons dit niet zo veel schelen. Wij zijn er niet bij als dit gelezen wordt. Ter geruststelling van de lezer moet nu vermeld worden dat we in het voorafgaande een gekarikaturiseerde schildering hebben gegeven van enige problemen die zich in de futurologie voordoen en technieken die gebruikt worden om deze op te lossen. Via de morfologische benadering hebben we alternatie ven gecreëerd en geprobeerd om er via de systeembena dering één uit te kiezen. Aan het geconstrueerde model kon geen objectfunctie ontleend worden, ongeacht of we het als deterministisch of stochastisch beschouwden. De parameters waren overigens verkregen via een retro spectieve methode (projectie). Via een prospectieve metho de kwamen we tot 'n klein scenario en daarna tot het inzicht dat er theoretisch geen speld tussen te krijgen is, maar dat het praktisch niet haalbaar was. De gebruikte termen zullen verder niet verklaard worden aangezien ze niet bijdragen tot een beter inzicht in de problematiek. Ze zijn hier terloops genoemd om aan te geven in hoe verre de futurologie reeds een wetenschap is. Elke term die de lezer bekend voorkomt is een reden temeer het alter-

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 52