52 natief futurologie als onderwerp van de geodesie" niet bij voorbaat af te wijzen. Wat moet men onder futurologie verstaan? In de literatuur wordt het wel omschreven als doelbewuste studie van de toekomst". Als zodanig is het niets nieuws. Bekijken we literatuurlijsten van publikaties die tijdens hun ontstaan gericht waren op een of ander aspect van de toekomst dan vinden we daarin geschriften met een respectabele leeftijd die niet gerangschikt kunnen worden onder science fiction" of utopie", twee vormen die zich even eens op de toekomst richten. We zouden de betekenis van het woord futurologie niet zozeer willen ontlenen aan het object dat er aan ten grondslag ligt, alswel aan de geestelijke gesteldheid van waaruit zij zich met dit object bezig houdt. Sinds de uitvinding van het woord in de veertiger jaren zijn er de onvermijdelijke discussies geweest of het een wetenschap dan wel een kunst was. Zoals het begrip de laatste jaren gehanteerd wordt zijn we geneigd het een ingenieursdiscipline te noemenDe futurologie houdt zich met de toekomst bezig vanuit de overtuiging dat de mens tot op zekere hoogte de toekomst in eigen hand heeft; dat het mogelijk is om onder gegeven omstandig heden een optimale samenleving te creëren. Dit komt o.a. tot uitdrukking in termen als social engineering". Sinds 1962 bestaat er een grote stroom geschriften over de toekomst en zijn er verschillende instituten in het leven geroepen die zich met studies over dit onderwerp bezig houden. Afgezien van de mode, waaraan ook de weten schap onderhevig is, is futurologie geen op zichzelf staand verschijnsel. Het is de logische en wellicht uiterste consequentie van de invloed die de mens gedurende z'n geschiedenis bewust of onbewust op zijn omgeving heeft uitgeoefend. In wezen verschilt zij niets van het spreekwoordelijke vooruitzien dat noodzakelijk is om te kunnen regeren". Kenmerkend voor de futurologie is misschien de afstand waarover men vooruit probeert te zien. Wil men nieuwe aspecten aan het begrip futurolo gie toekennen dan zouden deze gevonden kunnen worden in het feit dat de opkomst van de futurologie samenvalt

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 53