53 met het groeiend besef dat de mens bij zijn pogingen z'n milieu te beheersen zich op het ogenblik wel eens in een precaire situatie gemanoeuvreerd zou kunnen hebben. Gebruikmakend van de oorzakelijke relaties die hij in zijn omgeving meende te herkennen is de mens bezig geweest de ene kringloop na de andere te zijnen behoeve te verstoren zonder rekening te houden met de gevolgen op enige afstand in tijd en ruimte. Waar ongewenste gevolgen optraden werd dit opgelost door een kringloop van hogere orde te verstoren. Afgezien van het feit dat hierdoor het wereldgebeuren steeds labieler is geworden, lopen we het risico te ontdekken dat we in een situatie terecht komen waarin er geen vrijheidsgraden meer tot onze beschikking staan om ongewenste gevolgen te corrigeren en de moeilijkheden verder uit te stellen. Een van de taken die de futurologie zich dan ook gesteld heeft is het aangeven van een aantal mogelijke toe komsten die het gevolg kunnen zijn van het huidige krachtenpatroon en vast te stellen welke opties de mens heeft om ongewenste ontwikkelingen te voorkomen. Hoe meer mensen zich bewust worden van een probleem, hoe groter de kans dat het opgelost wordt. Om tot een duidelijke probleemstelling voor de futurologie te komen en daarmee de eerste stap te zetten op weg naar een oplossing, hebben we behoefte iets dieper in te gaan op een wijze van denken en de daarmee samen hangende terminologie, welke o.a. door futurologen ge hanteerd wordt en wel wordt aangeduid als systeem benadering". Zoals wij deze hier willen gebruiken is het een manier om de werkelijkheid", nl. de dingen en gebeurtenissen om ons heen, te beschrijven in een taal die haar bruik baarheid ten aanzien van redeneren en deduceren nog niet verloren heeft. De lezer zal er een aantal wiskundige termen in ontdekken die ondanks de misschien wat ruimere interpretatie, analoge begrippen vertegenwoor digen. Als voorbeeld willen we opmerken dat het woord variabele" net zo goed in verband kan worden gebracht

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 54