54 met iemands gemoedstoestand, als het woord kracht met iemands ambitie. De werkelijkheid is zo complex dat elke beschrijving automatisch een abstractie inhoudt. Het kennen van dit abstractieproces is noodzakelijk om aan het slot van welke redenering ook, interpretatie mogelijk te maken. Bewuste of onbewuste loskoppeling van abstractie en interpretatie is oorzaak van veel onvruchtbare communi catie. Bij de beschrijving van de werkelijkheid gaan we uit van het begrip variabele" of grootte". Elk aspect dat we moeten of willen onderkennen aan de dingen om ons heen is een grootheid. Elke grootheid wordt geacht veranderlijk te zijn. Verandering is de reden van zijn bestaan". De veranderingen welke in de grootheden kunnen optreden hoeven niet onafhankelijk van elkaar te zijn. Er bestaan relaties" tussen grootheden. Een verandering in de een kan gepaard gaan met een verandering in een ander. Uit het feit dat een verandering optreedt concluderen we dat er een kracht" gewerkt heeft. Een aantal grootheden samen met een aantal relaties die tussen hen bestaan, vormen een systeem". De waarden" die de variabelen op een bepaald moment aannemen definiëren de toestand" waarin het systeem zich bevindt. Systemen kunnen van toestand veranderener heeft een proces plaats. Het maximum aantal variabelen dat men door direct of indirect ingrijpen een gewenste waarde kan laten aannemen zonder spanning" in het systeem te veroorzaken, is het aantal vrijheidsgraden" van het systeem. Het bestaan van vrijheidsgraden schept de mogelijkheid tot besturing". Hierbij wordt de bestaande toestand geconfronteerd met een gewenste" toestand. Het verschil tussen deze twee toestanden wordt met behulp van de beschikbare relatie vertaald" in gewenste actie het uitoefenen van krachten op plaatsen waar dit mogelijk is na het toepassen waarvan het verschil opnieuw bepaald wordt. In hoeverre dit verschil afwijkt van nul hangt af van de mate van abstractie welke tijdens de vertaling

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 55