55 bestond. Deze abstractie is er de oorzaak van dat er een voortdurend bij sturen" plaats vindt. Zoals hierboven reeds is opgemerkt, wordt het aantal variabelen waarvoor we waarden kunnen vaststellen bepaald door het aantal vrijheidsgraden. Heeft men wensen ten aanzien van een kleiner aantal variabelen dan kan men nog als eis stellen dat een te kiezen grootheid, de ,,doelstellingslunctie", een extreme waarde aanneemt. Om het systeem in de gewenste toestand te krijgen moet er kracht uitgeoefend worden op een aantal variabelen die daarvoor in aanmerking komen en waarvan het aantal gelijk is aan het aantal vrijheidsgraden. Werken er minder krachten of zijn ze afhankelijk van elkaar dan is het systeem onbepaaldwerken er meer onafhankelijk van elkaar dan treedt „spanning" op. In het bovenstaande betoog hebben we de werkelijkheid, het totale gebeuren, opgesplitst in grootheden, relaties, krachten. Dezelfde werkelijkheid kan opgesplitst worden in systemen en processen. Uit de definities zal het duidelijk zijn dat elke grootheid, elke relatie, elk systeem gesplitst kan worden in, en zelf weer een onderdeel is van, andere grootheden, relaties, systemen. Ongeacht of men een groot of klein stuk van de werkelijkheid wil beschrijven, het patroon is hetzelfde. In de literatuur wordt vaak het onderscheid gemaakt tussen stochastische en deterministische grootheden, relaties, systemen. In de systeembenadering die o.a. gekarakteriseerd wordt door het pogen met zo weinig mogelijk begrippen zoveel mogelijk inzicht te verschaffen, valt dit onderscheid weg doordat het deterministische geval te voorschijn komt als een extreem van het sto chastische: de onzekerheid is alleen kleiner. Als andere uiterste laten we, waar nodig, het onbekende er ook onder vallen: de onzekerheid is wat groter. Het hoofddoel van de hiervoor beschreven systeem benadering is structuur aanbrengen in het denken over de problemen, in dit geval de toekomst. Daarbij is het bijzonder fortuinlijk, zo niet onvermijdelijk, dat deze wijze van denken parallel loopt aan de wiskundige waar we als de gelegenheid zich voordoet zonder meer op over

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 56