56 kunnen stappen. Een aantal relaties worden dan geconcre tiseerd in een model waarbinnen gerekend kan worden. Een aantal aspecten van het probleem worden nu toegan kelijk voor alle technieken welke reeds op basis van de wiskunde ontwikkeld zijn. Keren we nu weer terug naar onze futuroloog. Welke taak moet hij zich zelf stellen? We hebben gezien dat de aanleiding tot zijn bestaan gezocht moet worden in de wens om tot een betere procesbesturing te komen op een niveau dat zo hoog is dat de hele samenleving erbij betrokken moet worden. Net als bij conventionele inge nieursdisciplines kunnen zijn bezigheden beschreven worden in termen van systeembeheersing. Er zijn echter een aantal in het oog lopende verschillen. Het systeem dat onderwerp van zijn studie is, omvat de hele mensheid en alles wat daarmee in enige relatie staat, het milieu. Het aantal grootheden wat in dit systeem reeds gedefinieerd is, samen met het aantal relaties die hierop beschreven zijn, is zo groot dat het aanleiding heeft gegeven tot een aantal wetenschappen, elk ge definieerd door een stel variabelen waar ze zich mee onledig houden, die in meer of mindere mate van verzuiling verkeren. Hieruit kan afgeleid worden dat de futuroloog er niet meer aan ontkomt een keuze te maken met welk subsysteem van het geheel hij zich wil bezig houden, bij welke keuze hij zelf niet mag verzuilen. Een ander verschil van meer fundamentele aard is het feit dat de futuroloog zelf deel uitmaakt van het systeem bij de beheersing waarvan hij betrokken is. Dientengevolge staat hij in relatie met de grootheden ten aanzien waar van hij verondersteld wordt uitspraken te doen, een relatie die maar vaag bekend is. Hier komt bij dat de wensen die er ten aanzien van het systeem bestaan en de krachten achter deze wensen eveneens deel uitmaken van het systeem en in relatie staan met elkaar en andere grootheden. Doelstelling en krachten die op een willekeurig systeem niveau ervaren worden, zijn de resultante van een aantal meestal strijdige wensen en krachten van subsystemen

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 57