57 waarbinnen dezelfde problematiek heerst. Om de zaak rond te maken hangt de toestand in de subsystemen af van de toestand of verwachte toestand van het omvattende systeem. Alles is gecorreleerd met alles. Valt er eigenlijk nog iets te besturen? Het antwoord op deze vraag hangt af van het antwoord dat een aantal individuele mensen op deze vraag geven. Het is een extreem geval van de zgn. self-fulfilling prophecy" die binnen de futurologie bij meerdere gelegenheden een rol kan spelen. Het feit dat een voorspelling invloed kan hebben op de gang van zaken houdt in dat de futurologie niet vrijblijvend be oefend kan worden, zelfs niet als haar ambitie niet verder gaat dan het schetsen van een aantal mogelijke toekomsten. Dit heeft verschillende gevolgen. Op de eerste plaats het ontstaan van een nieuwe weten schap ,,futurolonomie" die zich bezig gaat houden met het onderscheiden van een aantal futurologieën en deze gaat classificeren en rubriceren naar doelstelling en enige andere criteria. Op de tweede plaats wordt de futu rologie op haar beurt een pion in het manipulatie-proces dat besturen onmogelijk maakt. De kat heeft voor de zoveelste maal haar eigen staart in de bek. Om futurologie te bedrijven moeten er vrijheidsgraden gecreëerd worden. In de praktijk ziet men dan ook dat er correlaties tussen grootheden genegeerd worden. Als criterium voor het al dan niet negeren geldt de mate waarin de grootheden elkaar beïnvloeden en de scheiding zal bij voorkeur daar gelegd worden waar een discon tinuïteit optreedt in de mate van beïnvloeding. Hoe groter deze discontinuïteit, hoe realistischer het model. Een moeilijkheid is dat de invloed waar we over praten voor een groot deel direct of indirect uitgeoefend wordt door de mens. De wensen die deze heeft en de krachten die hem ter beschikking staan veranderen in de tijd. Het is daarom niet verwonderlijk dat de aandacht van de futurologen zich onder de naam Technological forecasting" hoofd zakelijk op deze factoren gericht heeft. Dezelfde noodzaak tot technological forecasting maar vanuit een ander gezichtspunt doet zich voor in de op lager niveau gelegen subsystemen waar mensen hun

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 58