60 MARIENE GEODESIE Het is met enige reserve dat ik voldoe aan het verzoek van de lustrumboekcommissie dit nieuwe deelvak van de Geodesie te willen behandelen. Enige reserve, omdat het niet eenvoudig is over een onder werp te schrijven dat op zichzelf niet gedefinieerd is. Uit de weinige literatuur, die over deze nog zeer jonge tak van wetenschap bestaat, komt slechts een wat ver ward beeld naar voren. A. G. Mourad van het Batelle Memorial Institute (V.S.) beschreef tijdens het eerste Marine Geodesy Symposium (1966) Marine Geodesy als: „The science which deals with geodetic Measurements and their adjustment, leading to the establishment of basic Marine Control points (horizontal and/or vertical) for Hydrographic, Bathymetric, Geophysical and Oceanographic mapping and for improving navigation systems that are generally employed in Marine positioning". Een enigszins verwarde omschrijving. Zij is echter wel te begrijpen. De Mariene Geodesie werd namelijk geboren enerzijds uit de behoefte van de door Mourad genoemde disciplines aan een primair netwerk over de zeeën en oceanen en anderzijds door de ontwikkeling van de techniek die het vastleggen van zo'n netwerk thans in principe mogelijk maakt. Alvorens nu verder in te gaan op plaats en functie van de Mariene Geodesie, is het goed verschillende begrippen eerst nader te definiëren. Het vervelende is echter dat wanneer men tien verschillende vakboeken neemt, men tien verschillende definities vindt. Het is dan ook zeer wel mogelijk dat de verder door mij gehanteerde definities min of meer aanvechtbaar zullen zijn. L. H. van Opstal

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 61