62 Mariene Geodesie Oceanologie Oceanografie Ontegenzeglijk is de Mariene Geodesie een deelvak van de oceanologie. Immers, vorm en afmetingen en de onderlinge ligging van punten zijn ook hier het raamwerk. Indien men een onderscheid zou willen maken in hogere en lagere geodesie, dan zou de lagere geodesie tot de oceanografie behoren en de hogere tot de oceanologie. Ook de (mariene-) gravimetrie behoort tot de oceanologie. Zo zou men Vening Meinesz een van de eerste Marien geodeten kunnen noemen. Mariene Geodesie Hydrografie Bathymetrie Een van de taken van de hydrografie is het vaststellen van de juiste gedaante van het aardoppervlak, voor zover dit van belang is voor de zeevaart (Men zou ditMaritieme geodesie" kunnen noemen). In het algemeen is de onder- en bovenwater scheepvaart slechts geïnteresseerd in waterdiepten tot enkele honderden meters. Bij grotere diepten spreekt men meestal van bathy metrie. De eisen die aan een hydrografische kaart gesteld worden, variëren met de eisen die de scheepvaart stelt. Door het toenemen van de diepgang van schepen en door het beschikbaar komen van zeer nauwkeurige navigatie systemen, worden deze eisen echter steeds hoger. Thans is het voor de Zuidelijke Noordzee reeds zo, dat naar de hoogste nauwkeurigheid gestreefd dient te worden. Bovendien is tegenwoordig de scheepvaart niet meer de enige gebruiker van de zeekaart. Zo vinden b.v. mijnbouw- kundige activiteiten thans reeds plaats op diepten tot 300 meter. Dit zal zich steeds verder uitbreiden. De toevoeging ,,voor zover van belang voor de scheep vaart" dient mijns inziens dan ook uit de taakomschrij ving te vervallen. Zij kan hooguit nog dienen als prioriteitsaanduiding. Terwille van de leesbaarheid zal waarschijnlijk wel voor verschillende doeleinden verschillend gekaarteerd moe ten worden. Een andere taak van de hydrografie is het beschrijven

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 63