63 van alle voor de navigatie van belang zijnde informatie in zeemansgidsen, getij tafels, stroomatlassen, lichten- lijsten enz. Uit het bovenstaande blijkt nu dat de bathymetrie en het kaarterende deel van de hydrografie gerekend moeten worden tot de Mariene Geodesie. Mariene Geodesie Navigatie Plaatsbepaling Navigatie is dus de kunst" het schip op veilige wijze naar zijn bestemming te brengen. Teneinde dit te kunnen doen, dient langs de gehele route de geografische positie vastgesteld te worden. Hier voor zijn vele methoden. Vele daarvan vertonen grote verwantschap met methoden die in de geodesie toegepast worden. Zo is b.v. de gegist bestek methode", waarbij met behulp van gevaren koersen volgens het kompas en afgelegde afstanden volgens het log de bekomen positie uit een vorige berekend wordt, in feite hetzelfde als in de land meetkunde een veelhoeksmeting. Een astronomisch bestek is een iets vereenvoudigde vorm van de methode die in de geodetische astronomie toegepast wordt voor lengte en breedtebepaling. Buiten zicht van land geschiedt de plaatsbepaling veelal met behulp van radio-plaatsbepalingssystemen. Richtingen en/of afstanden worden langs elektronische weg ver kregen. In de landmeetkunde komt dit overeen met triangulatie of trilateratie methoden. Ondanks de grote verwantschap zou ik plaatsbepaling t.b.v. de navigatie toch niet willen zien als een vorm van Mariene Geodesie. Daarvoor wijken de doelstellingen te veel af. Wel heeft de Mariene Geodesie bepaalde taken ten aanzien van de navigatie. Zo is het b.v. haar taak de navigatie te voorzien van plaats en oriëntatie van radio-plaatsbepalingssystemen. Bovendien het beschrijven van het fysisch en mathema tisch model van zo'n systeem.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 64