64 Ten behoeve van het satelliet-navigatiesysteem is het van belang dat het zwaartekrachtveld van de gehele aarde nauwkeurig bekend is. Voor het traagheidsnavi gatiesysteem is het van belang voor elke plaats de schiet loodafwijking te kennen. Ook zou de navigatie ten zeerste gebaat zijn met een, de oceanen bedekkend, netwerk van geodetische controle punten (o.a. voor calibratie van navigatiesystemen). Een ander soort van plaatsbepaling is die voor het vast stellen van de geografische ligging van grenzen (lands grenzen in zee, concessiegrenzen), civiele werken, mijn- bouwinstallaties, pijpleidingen enz. Zonder twijfel behoort dit geheel tot het gebied van de Mariene Geodesie. Mariene Geodesie Terristrische Geodesie Waar ligt nu het onderscheid tussen deze twee? In prin cipe is de één het spiegelbeeld van de ander (fig. l). In plaats van de hoogte boven het equipotentiaalvlak (gemiddeld zeeniveau) te meten, wordt bij de Mariene Geodesie de hoogte er onder gemeten. Het zijn echter de totaal verschillende problemen waar mee men te maken krijgt, en daardoor afwijkende meet methoden, die de Mariene Geodesie haar eigen gezicht geven. Teneinde u hiervan een indruk te geven, moge ik u schetsen hoe van een punt van de zeebodem, met behulp van een hyperbolisch radio-plaatsbepalingssysteem (b.v. Decca) de geografische coördinaten en de hoogte t.o.v. het gemiddeld zeeniveau bepaald worden. Het zendersysteem bestaat in dit geval uit één master- en twee zgn. slave-stations (fig. 2). Met een ontvanger wordt het faseverschil gemeten tussen het signaal van de master en dat van de slave. De meetkundige plaats van punten met gelijk fase- (dus afstands-) verschil is een hyperbool. Of beter een hyperboloïde. De strook tussen twee opeenvolgende hyperbolen van faseverschil 0° heet een lane. Bij het Decca systeem zijn de uitzendingen van master en slaves zodanig gesyn chroniseerd, dat voor het lanenummer geldt

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 65