72 OVER LANDMETEN EN CARTOGRAFIE Wat heeft landmeten met cartografie te maken? Niets. Althans in zekere zin niets. Ik wil het me namelijk in dit verhaal gemakkelijk maken en de zaken duidelijk, d.w.z. zo veel mogelijk in zwart-wit tekenen. Ik ga er hier van uit dat geodesie grotendeels niet anders is dan het meten van land, anders gezegd: het bepalen van de positie van punten uit een terrein (en hiermee tot op zekere hoogte van vormen en afmetingen in dat terrein) en het eventueel herleiden van deze posities naar een plat vlak, volgens een bepaald wiskundig systeem, waardoor de meetgegevens de basis kunnen worden voor een kaart. Een naïeve en misschien te beperkte definitie, ik erken het graag. Maar wel een die de eigenlijke kern aangeeft. Dat geodeten in Nederland en elders zich, buiten deze geometrische kern, andere kundigheden eigen maken, zoals bijvoorbeeld juridische of planologische, is hier niet van zo veel belang. Want ik wil in de volgende blad zijden in de allereerste plaats duidelijk proberen te maken dat meten en beheren van land of water of wat dan ook in de verste verte geen grafische vakken zijn, zoals het kaartenmaken. En dat cartografie een vak is, ook al kunnen we allemaal wel een kaartje tekenen. Geodesie, in het terrein of via foto's, is dus een meetkun dige werkzaamheid. En wel een die in het algemeen alleen zinrijk bedreven kan worden wanneer van te voren door deze of gene bepaald is welke meetnauwkeurigheid ver langd wordt of zin heeft, en welke vormen, posities of afmetingen uit het terrein in gemeten punten moeten vastliggen: bijvoorbeeld een rivier, een autoweg, een eigendomsgrens wel, een greppel, een varkenshok, een topografische grens niet. Uit het bovenstaande mag duidelijk zijn dat het goed is (en voor bepaalde werkzaamheden zelfs onontbeerlijk) dat de geodeet enig fundamenteel begrip heeft van de Jan E. Romein

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 73