73 denkwijze en de werkmethoden van mensen als aardrijks kundigen, topografen, juristen, kadasterbeheerders, planologen, bouwingenieurs, fotointerpreteurs, verkeers techniek bodemkundigen, stedebouwers, landschaps architecten en anderen, waaronder kaartenmakers. Of zelfs geomorfologen, nederzettings- en landschaps historici of plaatsnaamkundigen, zeldzame rassen die de gemiddelde geodeet misschien zelden helemaal ernstig neemt. Enerzijds namelijk bepalen vertegenwoordigers van al deze ambachten mede wat de landmeter nu eigenlijk verondersteld wordt te meten (hoeveel, hoe nauwkeurig, welke aspecten van het terrein enz.), anderzijds gebruiken of verwerken ze de gegevens van de geometer (uiteraard vaak zonder enig idee van hoe en met hoeveel moeite deze gegevens verzameld worden, maar die onwetendheid is wel eens wederzijds). Natuurlijk betekent dit alles niet dat een geodeet van al deze vakken en denkrichtingen terdege op de hoogte zou moeten zijn of kunnen zijn. Hij zou er helemaal gek van worden. Het is plezierig als de geodetisch ingenieur met enig begrip en op enig niveau zulke aangrenzende vakgebieden kan betreden voor overleg en inlichtingen. Op de schrikwekkende waslijst van aangrenzende vak gebieden had ik ook kunnen zetten bedrijfseconomie, bedrijfskunde, goed nederlands spreken en schrijven, engels lezen en schrijven, filosofie, politiek sociologie, ethiek. Of zelfs omgang met mensen (een slepend zeer, zoals de dichter zegt) of zelfkennis. Men moet dit alles wel overwegen, maar men mag er niet aan denken. We zullen uit deze lawine, uit deze doolhof van wetenswaardigheden een klein aantal moeten kiezen, en hierbij kan, al naar behoefte, de keuze min of meer individueel zijn. Goed en kwaad In het bijzonder kan men zich afvragen (en dat gebeurt ook) of men van academici meer dan van anderen, of althans niet minder, inzicht mag verlangen in de wijze waarop mensen en mensengroepen elkaar helpen of naar het leven staan, en of academici systematisch zouden

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 74