75 moeten leren denken over goed en kwaad. Degenen die deze vragen bevestigend beantwoorden, redeneren gewoonlijk dat academici door hun grotere intelligentie en ontwikkeling beter dan veel anderen in staat zouden zijn tot zulk denken. En dat de kennis en de hoge maatschappelijke positie van menig academicus hem in het bijzonder tot een gevaar kan maken voor zijn medemensen. De chemicus die gifgas maakt tegen zigeuners, joden, vietnamezen past weliswaar in het plompste betoog, maar hij bestaat. En echt niet alleen in Duitsland of Amerika. Natuurlijk, ieder mens, en niet alleen een academicus, is verantwoordelijk voor zijn daden. Maar slechts weinigen zullen willen betwijfelen dat macht die verantwoorde lijkheid vergroot. Natuurlijk is het goed wetenschaps mensen ervan te doordringen dat hun wetenschap en techniek wel en wee van mens, plant en dier beïnvloeden. Anders gezegd: dat een uiterste eerbied en voorzichtig heid geboden is tegenover alles (voorlopig tot en met de maan) wat wij in beheer schijnen te hebben gekregen. Meer dan ooit is wetenschap een dodelijke bedreiging, althans een tweesnijdend zwaard. Van de ongeveer dertienhonderd hogere planten die de Nederlandse flora geen honderd jaar geleden nog telde, is nu meer dan de helft verdwenen of vrijwel verdwenen. Dit is te danken aan onkruidbestrijdingsmiddelen, en aan kunstmest, landbouwmachines, kanaliseringen, ruilverkavelingen enz. De volgende dieren zijn in Nederland bedreigd: aal scholver, adder, beekforel, blauwe kiekendief, bruinvis, buizerd, das, dwergstern, grauwe kiekendief, groene kikker, grote stern, hamster, havik, kerkuil, lepelaar, ooievaar, otter, rivierkreeft, sperwer, steenuil, zeehond. Ik noem hier maar enkele bekende voorbeelden. Het zijn er meer dan honderd. En voor de minnaars van alles wat groeit en bloeitals er geen wonder gebeurt, zijn de volgende planten over tien jaar in Nederland uitgeroeid: akelei, alle wilde orchideeën, boslathyrus, bostulp, engels gras, gele monniks kap, gentianensoorten, herfsttijloos, jeneverbes, kievits bloem, koningsvaren, maretak, marjolein, muurbloem,

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 76