76 narcis, peperboompje, slangenwortel, sleutelbloem, vogelmelk, wilde anjersoorten, wilde hyacint, zonnedauw, zweedse kornoelje en vele andere. (Vergelijk boek 15 in de bibliografie.) De Nederlandse geodeet helpt bij wegenaanleg, ruilver kavelingen, bedijkingen: van oudsher godsvruchtige werken, maar is dat meer dan een halve troost als we het zoveelste karakteristieke landschap zien verdwijnen? Uiteraard zijn zulke activiteiten doodonschuldig verge leken met die van andere geodeten die, bewust of onbewust, werken aan luchtvaartkaarten voor napalmbombarde menten. Waar begint de slechtheid? Waar verlaat men, ongemerkt soms, het bekende smalle pad? Volgens een bepaalde redenering is de verantwoordelijkheid voor de huidige Amerikaanse oorlogsmisdaden groter bij een ingenieur van Dow Chemical dan bij een lector in de cartografie die weigert een gulden aan de medische hulp voor Vietnam te geven. Hier staat tegenover dat Dow Chemical (misdadig napalm producer voor wie het niet weet) ook onschuldig magnesium voor de grafische in dustrie maakt. En dat een Dow ingenieur (of arbeider) zijn medeplichtigheid alleen kan beëindigen door zijn broodwinning op te geven, terwijl een ander (zoals ik) zijn geweten kan sussen met handtekeningen, een enkele demonstratie en wat geld, zonder zijn eigenlijke morele plicht te doen. De vraag is uiteraard, bij al deze Verschrikkelijk Moeilijke Dingen, waar de grens ligt. Bij het doodspuiten van de blauwe kiekendief en de wilde orchideeën, bij het verpesten van het Geestmerambacht, het verzieken van de Wadden zee? Of pas bij het braden van een miljoen vietnamezen (arabieren, israeliërs, chinezen, amerikanen)? Dat moet iedereen voor zichzelf uitmaken, heet het dan slijmerig en ontwijkend. Dat is maar tot op zekere hoogte waar. We moeten onszelf en anderen (zelfs al zijn het chinezen of koolwitjes) wel degelijk beschermen tegen mensen die geen enkele grens zien en geneigd zijn zonder enig bedenken (of met enig bedenken) alles uit te roeien wat ze in een bepaalde economische of politieke context niet gelegen komt.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 77