78 zaamheden waarvan hij doel en uitwerking vaak niet kan of wil overzien. Ethische bezinning die niet insluit de bereidheid tot persoonlijke offers, verliest veel van zijn betekenis. Want het gaat om belangrijke dingen: ethiek die er alleen maar toe leidt dat een geodeet bij een ruil verkaveling een boer met meneer aanspreekt, kan mij gestolen worden. Wat is cartografie? Ik heb beloofd te schrijven over geodesie en cartografie. Over: wat heeft landmeten met cartografie te maken? Welnu, cartografie is het maken van kaarten uit waar nemingen en gegevens van anderen. Kaarten die een algemeen beeld van het terrein geven, noemen we topo grafische of algemeen-geografische kaarten. Alle andere heten tegenwoordig thematische kaarten. Dit zijn dus bijvoorbeeld geologische en bodemkaarten, planologische kaarten, bosbouwkaarten, kadasterkaarten, bevolkings- kaarten, economische kaarten enz. Een tussengroep zijn wegen- en navigatiekaarten, die te land, ter zee en in de lucht de weg wijzen. De maatschappelijke betekenis van de verschillende soorten kaarten valt natuurlijk niet in aantallen titels of gedrukte kaartbladen aan te geven. Maar wel is zeker dat het verbruik van ihb. thematische kaarten (technische plans inbegrepen) stormachtig groeit. Hetzelfde kan gezegd worden van al of niet toeristische wegen- en navigatiekaarten, terwijl bij de groep der topografische kaarten verschuivingen plaats vinden van militair naar burgerlijk gebruik. Zozeer zelfs dat bijvoorbeeld de schalen 1 25 000 en 1 100 000 door het ministerie van oorlog helemaal niet meer gevraagd worden. En dat de Topo grafische dienst mede naar aanleiding hiervan, voor het eerst sedert haar kaarten in ca. 1850 voor burgers beschikbaar kwamen, systematisch is gaan informeren naar de verlangens van een groot aantal burgeroverheids diensten en universiteiten. Een zeer lofwaardig initiatief, al betreur ik het dat men om redenen die mij niet duidelijk zijn geworden, een aantal grote en ervaren kaartenmakers buiten dit overleg heeft gehouden: zoals de anwb, het Uit Archief Topografische Dienst

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 79