83 van het authentieke luchtfotobeeld tot fotokaarten. En tenslotte zal de cartograaf, ihb. bij het maken van kaarten op zeer kleine schalen (laten we zeggen beneden 1 1 miljoen) behoefte hebben aan kennis van de mogelijk heden en eigenschappen van de verschillende projectie typen. Naarmate meer en meer eenvoudige kaarten en plans via tekenautomaten gemaakt worden of dreigen te worden, groeit de neiging de cartograaf te gaan bezien als indus trieel ontwerper. Dit kan misleidend zijn. Voor velen immers betekent industrial design (men zegt het dan op zijn engels): een door technici vervaardigdfabrieksprodukt bedekken met roze suiker teneinde burgerman of snob het water in de mond te brengenhet is dan identiek met het verdachte begrip moderne vormgeving. Wanneer men echter industrieel ontwerpen begrijpt alseen ge- eigende vorm geven aan een industrieel produkt in over eenstemming met zijn gebruiksfunctie, dan is de carto graaf inderdaad zulk een ontwerper, en wel van zoge naamde gebonden grafiek, of gebruiksgrafiek. Wat is een kaartredacteur? In hoeverre kan nu de geodetische afdeling van de Delftse Hogeschool enige functie hebben in de vorming van cartografen van het type dat ik hierboven aangegeven heb: de geo-grafisch ontwerper, met kennis van repro- duktie- en druktechnieken, ik geloof in het geheel niet. Tenzij men geneigd zou zijn grafiek en grafische expressie tot kernvakken te verheffen voor de betreffende studenten en aldus geodeten-grafici te kweken. Hiermee zouden we waarschijnlijk wel belanden ver buiten het traditionele terrein en ook buiten het klimaat van de geodesie. Door allerlei oorzaken echter blijkt er behoefte te bestaan aan tolken tussen de wetenschappen die de gegevens voor kaarten verschaffen en anderzijds de cartograficus die zulke gegevens adequaat heeft te vertalen en in beeld te brengen. Een van de oorzaken van deze behoefte is uiteraard de bestaande bijna waterdichte scheiding tussen wetenschappelijk-technische en kunstzinnig-grafische niet begaafdheden, maar vormingsmogelijkheden. Een

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 84