85 degelijke theoretische kennis van het kaartenmakers ambacht. (Met theoretisch bedoel ik bijvoorbeeld dat zo iemand niet zelfstandig een goede bergschaduwing hoeft te kunnen tekenen of de kleuren voor een kaart vaststellen, maar dat hij wel donders goed weet hoe zoiets gaat en wat er de technische en economische consequenties van zijn.) Ik meen echter dat ook uit geodesiestudenten goede kaartredacteuren kunnen voortkomen. In het bijzonder voor die typen van kaarten waarvoor ingenieurs of in- genieurachtigen de gegevens verschaffen. Dus bijvoor beeld bodemkaarten, geologische kaarten, bosbouw- kaarten, technische en kadastrale plans, ruilverkavelings- en bestemmingskaarten, zeekaarten, luchtvaartkaarten enz. en, in enigszins mindere mate, topografische kaarten. Hoewel de kaartredacteur dus beslist geen graficus behoeft te zijn, en evenmin een cartografisch tekenaar, behoort hij de beginselen van het kaartontwerpen in theorie en uit eigen ervaring te kennen, zoals ook van het hele verdere kaartproduktieproces. Samen met een cartograaf en tekenaar zal een dergelijke landmeetkundig kaart redacteur of cartografisch geodeet met vrucht zelfstandig kaarten kunnen maken, van basisgegevens tot gedrukte kaart, zij het in het bijzonder op niet-sociaal gebied. (Met sociaal bedoel ik bijvoorbeeld geschiedkundige kaarten, economische kaarten, volkskundige kaarten, bevolkingskaarten enz.) Bij de studie voor geodetisch ingenieur wordt bijzonder veel aandacht besteed aan de mathematische basis en de nauwkeurigheid van het werk van de landmeter. Hierbij beseft de student misschien niet altijd in voldoende mate dat vele van de zeer nauwkeurige gegevens van de geodeet gepubliceerd worden in de vorm van kaarten. D.w.z. in de vertaling en het handschrift van een ander: de cartograaf en cartografisch tekenaar. Met andere woorden de geodeet biedt de buitenwacht zijn gegevens aan in een taal die hij niet zelf beheerst (en die hij ook niet actief kan en hoeft te beheersen). Alvorens de geodeet zijn meetkundig zuivere gegevens in een getekende of gedrukte kaart kan trachten terug te

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 86