86 vinden, zijn er een groot aantal geheimzinnige carto grafische handelingen verricht die helaas de mogelijkheid niet altijd uitsluiten van verminking of verruwing der oorspronkelijke gegevens. Zowel de schaal van de kaart als de technieken van voorstelling, tekening en reproduktie beïnvloeden de mathematische nauwkeurigheid en, alge mener gezegd: de bruikbaarheid, begrijpelijkheid en lees baarheid. Ik heb geprobeerd aannemelijk te maken dat een geodeet zijn tijd goed besteedt als hij zich enigszins op de hoogte stelt van de grote invloed die cartografische ontwerp- kunst en technieken kunnen hebben op de presentatie van gegevens en ideeën in kaarten. Ik heb verder betoogd dat bepaalde geodeten, met grafische en enige geografische belangstelling, zich via verdere studie zouden kunnen ontwikkelen tot wat ik genoemd heb kaartredacteurenverbindingsofficieren, tolken tussen de eigenlijke kaartenmaker en degene die voor de uit te beelden gegevens verantwoordelijk is. Het zijn de cartografische geodeten die, meer dan gewone geodeten (als ik het zo zeggen mag), in staat moeten zijn een kaart zelfstandig te beoordelen. En ik herinner hier aan de stelling die ik elders in dit artikel al impliciet heb ver meld: beoordeel een kaart als elke andere informatie. Met andere woordenwanneer we even afzien van termen als mooi en lelijk, en we begrippen als schoonheid en esthetiek als te moeilijk en te problematisch buiten be schouwing laten, beoordele men een kaart aldus: 1. Naar de aard van de inhoud. Wat heb ik hieraan? Is dit interessant? Is dit waar, nauwkeurig, betrouwbaar? Enzovoort. 2. Naar de doelmatigheid van de grafische vertaling. Gaat hier niet onnodig informatie verloren? Begrijp ik de mededeling binnen redelijke tijd? Heeft de cartograaf niet een oneconomische weg bewandeld 3. Naar de grootte van de cartografische uitdaging. Was het uitbeelden van deze gegevens een probleem of een peuleschil? Heeft de cartograaf hier een bijna on menselijke taak tot een goed einde gebracht, of heeft hij iets kinderlijk eenvoudigs slecht weergegeven: onklaar,

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 87