87 misleidend, onleesbaar Aan veel van de genoemde aspecten van de verhouding tussen geodesie en cartografie is (wanneer ik goed ben ingelicht) tot nu toe te weinig intensieve aandacht besteed in de opleiding van nederlandse geodeten. Dit komt waarschijnlijk deels doordat men te veel bevangen gebleven is in bet idee dat cartografie identiek zou zijn met afbeel- dingsleer (in de zin van projectieleer) en het zonder fantasie maar netjes tekenen van technische plans volgens amb telijke normbladen. Maar anderdeels doordat een eigen cartografische werkplaats ontbrak waar elke student uit eigen ervaring inzicht zou kunnen krijgen in althans de beginselen van de tamelijk ingewikkelde technieken die in de moderne kaartvervaardiging zo belangrijk zijn geworden. Want met droogzwemmen en een enkele excursie bereikt men op dit gebied niet veel. Zulk een car tografisch laboratorium is aanwezig in de werktekeningen voor het nieuwe geodesiegebouwcartografische camera, donkere kamer, kopie en drukkerij. Een en ander voor kaarten van bescheiden afmetingen, ca. 50x60 cm, vol doende voor studie en onderzoek. Cartografie in de geodetische studie Ik wil besluiten met in het kort te vertellen welke ver anderingen, en ik ben geneigd het verbeteringen te noemen, ik in de geodetische studie zou willen aangebracht zien voor zover het de cartografie betreft. Met verschillende van deze veranderingen is trouwens al een begin gemaakt. Voor de eerste twee studiejaren gaan de verlangens uit naar: 1. Meer inzicht in structuur en grammatica van de kaart- taal, zoals ik dit jaar getracht heb te geven in een college Overzicht kartografische ekspressiemogelijkheden, waarvan een samenvatting in acht bladzijden stencil voor belangstellenden beschikbaar is. (Dit college is voor namelijk gebaseerd op de studie van de helaas frans schrijvende Jacques Bertin: Sémiologie graphique, Parijs den Haag 1967.) 2. Meer begrip kweken voor dat element in de carto grafische grammatica dat we generalisering noemen

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 88