89 het, niet de pretentie mogen hebben cartografen te vormen in de zin die ik en anderen aan dit woord hechten. Wel kaartredacteuren. Zij zou aan cartografisch geïnteresseerden de gelegenheid kunnen bieden zoveel kennis te verwerven van de kaartmakerij dat ze hun geodetische (juridische, planologische enz.) bekwaamheden met vrucht en ver trouwen kunnen inbrengen in een van de vele kaart- producerende instellingen die wij rijk zijn. Ik heb in het bovenstaande getracht niet over een nacht ijs te gaan en toch leesbaar te schrijven. Ik had sommige dingen misschien korter kunnen zeggen. Ik heb geprobeerd duidelijk te zijn ook over dingen en verhoudingen die mijzelf niet in alle opzichten helemaal klaar zijn. Aanbevolen en geraadpleegde geschriften Voor de enkele lezer die wellicht behoefte heeft aan een kleine richtingwijzing in de tegenwoordige cartografische literatuur, volgt hier een aantal titels met een korte karak teristiek (die, hoewel niet zwart-wit, toch wel eens wat gekleurd zal zijn). Eerst een aantal boeken, en aan het eind de tijdschriften: 1Alberda, J. E.Cartografie. Artikel in de Grote Winkler Prins, deel 5, blz. 129—137. Amsterdam 1967. Een goed klein overzicht, al is het historische deel wat groot in verhouding tot het moderne. Enige literatuur. 2. Arnberger, Erik: Handbuch der thematischen Kartographie. Wien 1966. Ca. 140 gulden, 554 blz. Het eerste wetenschappelijk handboek over thematische cartografie. Wel erg duits, als u begrijpt wat ik bedoel. Bevat zeer uitgebreid historisch overzicht als inleiding. Zeer rijk geïllustreerd in zwart-wit en kleur. Heel veel literatuur, voor het duitse taalgebied vrijwel volledig. 3. Beck, Willy: Gelandeformen, Reproduction, Topographische Karten und Kartenabbildungen Stuttgart 1957. Ca. 150 gulden, 504 blz. Erganzungsband van het Handbuch der Vermessungskunde van Jordan- Eggert-Kneissl. Beck is het klassieke westduitse handboek voor topografische cartografie. Royaal geïllustreerd in zwart-wit en kleur. 4. Bertin, Jacques Semiologie graphique. Les diagrammes, les réseaux, les cartes. Paris-den Haag 1967. Ca. 80 gulden, 430 blz. Het enige systematische handboek over cartografische expressie en gramma tica. Buitengewoon helder geschreven en uitgegeven. Helaas in het frans. Zeer rijk en oorspronkelijk geïllustreerd in vnl. zwart-wit. 5. Garland, Ken: Graphics handbook. London 1966. Ca. 10 gulden, 95 blz. Zeer aantrekkelijke, eenvoudige en systematische inleiding in theorie en tech nieken van het grafisch ontwerpen. Uitstekend geïllustreerd. Goede literatuur. Een uitgave van Studio Vista, London, en Reinhold publishing corporation, New York.

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 90