95 die tot taak kreeg deformatie en andere technische metingen" te bestuderen. De werkgroep heeft deze metingen kortheidshalve verder aangeduid als projectmetingen" en daaronder verstaan die metingen die betrekking hebben op de voorbereiding en uitvoering van projecten, de controle-metingen en de revisiemetingen die daarmee annex zijn. De projectmetingen hebben volgens de werkgroep verder nog het kenmerk dat zij betrekking hebben opeen, vanuit landmeetkundig oogpunt bezien, qua grootte beperkt object terwijl de geëiste precisie in het algemeen groot is. In haar zucht tot rubriceren heeft de werkgroep verder nog een onderscheid gemaakt in civiel technische projecten als aanleg van dammen, tunnels, bruggen, hoogbouw, enz. en industriële projecten als het stellen van machine onderdelen, cyclotrons, fundatie vloeren, kraanbanen, radioantennes, enz. De naam projectmetingen zou men als een anglicisme kunnen kwalificeren. In de angelsaksische landen kent men namelijk het onderscheid tussen enerzijds project-" of ,,engineersurveying" en anderzijds topographic-" of „cartographic surveying" en dit komt ook tot uiting in de curricula van de geodetische opleiding aan de diverse universiteiten. Ook in de duitstalige landen en vooral in Oost-Europa is „Ingenieurvermessung" een min of meer omlijnd vak gebied geworden waarop men zich in de latere studie jaren kan specialiseren. De betrokkenheid van de geodeet bij projectmetingen In het algemeen kan men constateren, dat de project metingen steeds meer de aandacht vragen. De projecten in bovenomschreven zin nemen in aantal en verscheidenheid steeds meer toe en, mede door de industrialisatie van de bouwmethoden het gebruik van geprefabriceerde elementen en de assemblage daarvan op de bouwplaats wordt de taak van het landmeetkundig personeel van verschillend niveau zowel kwalitatief als kwantitatief sterk uitgebreid. De toenemende betrokkenheid van de geodetisch ingenieur

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 96