96 bij de voorbereiding en uitvoering van projecten kan het beste geïllustreerd worden met de volgende twee voor beelden. De bij vele geodeten bekende Streckenmesskurs die om de 3 jaar gehouden wordt, was in 1970 geheel gewijd aan het thema ,,Ingenieurmessungen höher Prazision". De bijdragen waren in 7 categorieën onderverdeeld te weten algemene meet- en rekentechnieken, wegenbouw, bruggen bouw, hoogbouw, stuwdammen, tunnels en machine bouw, en de deelnemers werden verblijd met 1500 bladzijden documentatie. Als tweede illustratie kan dienen de instelling in 1964 door de F.I.G. van een speciale commissie 6 die de naam engineering surveys" kreeg. Op het 13e congres in Londen in 1968 heeft deze commissie de volgende twee resoluties voorgesteld 1. Having regard to the great importance of the contri bution of engineering surveys in investment for economic development of every kind, and to the rapid progress of methods and instruments, FIG would be justified in extending study of this subject within the frame work of Commission 6, and in arranging for special questions to be dealt with by symposia of study groups meeting between Congresses. One such subject would be the problem of structural tolerances in building and the resulting degree of accuracy for surveying. 2. That the participation of the surveyor in the planning, execution and supervision of complex structural projects and installations is indispensable for the optimum overall succes of the project. Deze resoluties worden geciteerd omdat erin duidelijk tot uiting komt dat de deelname van een geodetisch ingenieur aan een project twee, duidelijk onderscheiden, aspecten heeft. 1. als vakspecialist zal hij te maken krijgen met meet methoden en instrumenten die niet direct tot zijn gebruikelijke bagage behoren. Om er enkele te noemen: de diverse toepassingen van lasers, loodinstrumenten, optische en mechanische aligneermethoden, autocollima- tieapparatuur, verfijnde hydrostatische waterpasinstru menten, geavanceerde elektronische afstandmeters,

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 97