97 verplaatsingsmeters, speermaten en slingers, de toepas singen van interferentiemethoden, terrestrische en niet- topografische toepassingen van de fotogrammetrie. 2. als medewerker in een team wordt hij geconfronteerd met planning, organisatie, voortgangscontrole tijdens de bouw en moet hij samenwerken met specialisten van andere vakgebieden. Ziedaar het portret van een geodeet die deelneemt aan een project. De geportretteerde mag er zijn, al zijn de lijnen wat zwaar aangezet doordat de makers wat te veel hebben gekeken naar allerlei internationale congres stukken met hun deftige aanbevelingen. Het lijkt daarom nu dienstig om de verdere F.I.G. commis sie rapporten, die uiteenzetten hoe sommige landen dit nieuwe toepassingsgebied in het onderwijsprogramma vertaald hebben of willen hebben, terzijde te leggen. Want, alhoewel erkend moet worden dat vooral de Oosteuropese landen op het terrein van de projectmetingen toonaan gevend zijn en voor dit vakgebied in hun onderwijs programma een grote plaats inruimen, kunnen zij toch niet uitsluitend als voorbeeld dienen omdat het aantal, de aard en omvang van de projecten duidelijk verschilt met de situatie in ons land, terwijl ook de aanpak van een project door het daar vigerende maatschappelijke stelsel een andere is. De schrijvers willen daarom nu uit eigen geringe ervaring iets vertellen maar daarbij wel het bovengenoemd onder scheid handhaven tussen wat zij willen noemen project meting waarbij de eigenlijke vakkennis betrokken is en de projectbehandeling. De diensten, die in ons land met de uitvoering van deze metingen te maken krijgen, zijn in de overheidssector: de rijks- en provinciale waterstaat en de gemeenten en in de particuliere sector: de geodetische ingenieursbureaus, de ingenieursbureaus op weg- en waterbouwkundig en cul tuurtechnisch gebied, constructiebedrijven en grote aan nemingsmaatschappijen. De Technische Physische Dienst van T.N.O. mag verder in deze vermelding niet achter wege blijven. Zij is minder bij de uitvoering betrokken

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 98