98 maar verleent wel dikwijls adviezen en deze dienst heeft vooral op het gebied van de toepassing van aligneer- methoden een grote ervaring. Het laboratorium voor Geodesie wordt slechts zeer incidenteel eens om advies gevraagd en krijgt slechts kennis van deze materie door persoonlijke contacten. Het technische aspect Het technische aspect wordt nu geïllustreerd met twee beknopte projectbeschrijvingen. Het eerste project betreft de bouw van een radiotelescoop in Westerbork. De meetproblemen kunnen in twee zelfstandige opgaven gescheiden worden. 1. een twaalftal gematerialiseerde punten van evenzoveel paraboolantennes moest, op een onderlinge afstand van 150 m, op een rechte geplaatst worden die een voorge schreven stand in de ruimte moest innemen. De geëiste precisie bedroeg 1 mm in 3 onderling loodrechte richtingen. De assen van deze antennes moesten daarbij onderling evenwijdig geplaatst worden. 2. bij de constructie dienden de hoekpunten van de panelen, waaruit de antenne is opgebouwd, op een omwentelingsparaboloïde te liggen waarbij een tolerantie van 1 mm was gesteld. De personen en diensten die bij de uitvoering van de me tingen betrokken waren en de wijze waarop deze werden uitgevoerd zijn vermeld in K en L, aug. 1969. Voor wat betreft het eerste probleem denkt een geodeet die voor het eerst met dit soort werk te maken krijgt, in eerste instantie aan het leggen van een meetkundige grond slag, waarin de te bepalen punten worden opgenomen, en waarbij gebruik gemaakt wordt van een nauwkeurige theodoliet en invardraden. De technieken daarvan zijn hem bekend, het model waarin de waarnemingen worden verwerkt is hem vertrouwd en precisie en grenswaarden worden door de computer berekend. Uit contacten met mensen die al vaker met analoge problemen te maken gehad hebben (en dit zijn ook niet-geodeten) blijkt dan echter dat er vaak veel directere methoden zijn. Zo kon in dit geval de aligneer-uitrusting naar van Heel met al

Lustrumboek Snellius | 1970 | | pagina 99