van landschapsinventarisatie en cultuurtechnische inventarisatie is vanzelfsprekend van groot belang. In studie is welke onderschei dingen naar hoogte, breedte, dichtheid en soort van de begroeiing zullen worden aangebracht. Voor de inventarisaties zal het gebruik van luchtfotoTs sterk dienen toe te nemen. Vooral false-colour op namen zullen daarbij een rol kunnen gaan spelen en wellicht zal ook van andere remote-sensingtechnieken gebruik kunnen worden gemaakt. Met de gecodeerde gegevens is het mogelijk kaarten te tekenen, waarop elementen van een bepaalde soort voorkomen. Ook de hoe veelheid per ruit van 100 ha kan worden berekend en visueel wor den voorgesteld. De invloed van begroeiing door schaduwwerking en windvang op de landbouw kan op basis van uitgevoerde studies, rekening houdend met aard, richting en kwaliteit van de begroeiing, worden berekend. In enkele gebieden zijn de begroeide randen afzonderlijk in kaart gebracht op basis van gegevens ontleend aan topografische kaarten, luchtfoto7s en terreinverkenning. In een gebied nabij Haaksbergen (Ov) is dit gedaan voor de situaties van 1845, 1881, 1919, 1935, 1952, 1963 en 1972. De lengte aan houtwallen en bomenrijen per vak van 100 ha is gemeten. Gekozen is hierbij voor een electroni- sche meting. Hiervoor is de Quantimet gebruikt. Dit electronisch apparaat verdeelt het gepresenteerde beeld in een aantal (ca. 4CC.CCC) vakjes en bekijkt hoeveel van deze vakjes voor meer dan 50^ zwart zijn. Wanneer nu de te meten lijnen met een zwarte lijn van constante dikte zijn afgebeeld is het mogelijk uit de gemeten oppervlakte van het zwarte beeld de totale lengte van de afgebeelde lijnen te berekenen. Op deze wijze kan snel de lengte van de be groeide randen per vak van 100 ha worden gemeten. Daarnaast is in ontwikkeling een rekensysteem waarmee het mo gelijk zal zijn van ieder gewenst punt binnen een geïnventariseerd gebied na te gaan wat de afstandsverdeling is waarop begroeiing rond het punt voorkomt en op welke afstand en in welke richting de begroeiing zo dicht is geworden dat doorzicht onmogelijk is. Plan van toedeling Het onderzoek naar de mogelijkheden een voorlopig plan van toe deling met een computer te vervaardigen richt zich op het grond gebruik. Het doel van het onderzoek is de computer een optimale toedeling te laten samenstellen op basis van de huidige bedrijfs- oppervlakten waarbij optimalisatie van kavelafstand en kavelcon centratie wordt nagestreefd. Met wensen van de individuele grond gebruiker is vooreerst geen rekening gehouden. Tot nu toe zijn de 99

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 100