resultaten niet bevredigend. Verwacht wordt echter dat met in schakeling van in coördinaten vastgelegde grenzen betere resulta ten kunnen worden bereikt. Ook toepassen van de eerder beschre ven bedrijfseconomische berekeningen zal een goede invloed op de bereikte resultaten kunnen hebben. Ontwerp van wegennetten Het wegennet van een gebied en het plan van toedeling voor een ge bied beïnvloeden elkaar wederzijds. Voor een beschrijving van het interne bedrijfsverkeer is een computerprogramma ontwikkeld dat de door landbouw verkeer veroorzaakte verkeersintensiteit op een weg relateert aan de hoeveelheid grond die door die weg voor het bedrijfsgebouw wordt ontsloten. Toetsing van enkele door de ont werper vast te stellen plannen geschiedt op basis van berekening van de minimale gemiddelde kavelafstand die bij maximale uitruil wordt bereikt. Hoewel uiteraard ander verkeer dan het interne be drijfsverkeer ook zijn rol speelt bij het ontwerpen van een wegen net is dit verkeer vooralsnog niet in het programma verdiscon teerd. Slotwoord Uit het voorgaande kan worden geconcludeerd dat de aan het begin gestelde vraag of het vakgebied van de cultuurtechniek zich in de afgelopen 10 jaar aan de omstandigheden heeft aangepast, bevesti gend kan worden beantwoord. De veranderde vraagstelling heeft tot een aanpassing van de prak tijk geleid, die werd voorafgegaan en begeleid door wijzigingen en bepaalde uitbreidingen van het onderzoek en daarmee ook van de onderzoekmethoden. Dit heeft ook de geodesie in de landinrichting niet ongemoeid gelaten, zowel qua onderzoek als qua onderwijs. Uiteraard zijn zulke ontwikkelingen en accentverschuivingen een continu proces, zodat ook in de toekomst getracht zal moeten wor den zoveel als mogelijk op de zich gewijzigde maatschappelijke vraagstelling voor te blijven lopen. 100 Literatuur Berg, C. van der, 1965. Cultuurtechniek. Lustrumboek 1960-1965, uitgege ven te Delft door het landmeetkundig gezelschap Snellius

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 101