strekking van gegevens over ligging van leidingen te stroomlijnen. Er zouden hier verschillende werkverbanden genoemd kunnen wor den. Een gezamenlijk optreden van de nutsbedrijven in landelijk verband dateert echter van 1973, toen de Werkgroep Leidingenregistratie van de Nutsbedrijven werd gesticht. Deze WELREN opereert met 4 commissies, één voor elk der sectoren. Per sector is thans vastgesteld aan welke minimum-eisen een systeem van leidingen registratie moet voldoen. De werkwijze is dat deze vier program ma's van eisen geanalyseerd worden en zo mogelijk samengesmeed tot één systeem. Daarbij wordt "leidingenregistratie" gesplitst in twee delen: a. verstrekking van informatie over de ligging van de leidingen; b. verstrekking van informatie over de hoedanigheden van de lei dingen. Deze geografische en technische informatiesystemen moeten aan elkaar gekoppeld kunnen worden en dan ook nog aansluiten bij ande re informatiesystemen van de betreffende nutsbedrijven. Van groot belang bij de beoordeling van de ontwikkelingen op dit terrein en van de mogelijkheden van samenwerking van de nutsbe drijven is ook wat er bij de individuele nutsbedrijven gedaan wordt in dit kader. Daarbij zijn een tweetal tendenzen waar te nemen: a. Verbetering van het bestaande systeem van leidingenregistratie; soms met handhaving van de eenmaal gekozen werkmethode en ook wel zoekend naar fundamentele uitgangspunten om tot een beter systeem te komen. Een goed voorbeeld van het laatste is wat zich ontwikkelt bij de Provinciale Limburgse Elektriciteits- Maatschappij (PLEM). Voor landmeetkundigen is in dit ver band interessant de wijze van vervaardiging van goede onder gronden (basiskaarten). Met een tachymeter worden de veldge- gevens vastgesteld; deze waarnemingen worden op een bandje ingesproken en vervolgens in digitale vorm toegevoerd aan een plotter die de waargenomen punten afbeeldt in de vorm van kruisjes, welke als ze verbonden worden een lijnenkaart ople veren. b. Invoering van automatisering bij de nutsbedrijven. Met name de P.T.T. en de samenwerkende elektriciteitsbedrijven besteden hieraan veel deskundige aandacht. Bij de P.T.T. is thans een informatiesysteem voor de technische hoedanigheden van lei dingen in proefbedrijf. Het gaat daarbij om gegevens van lei dingen en daaraan verbonden elementen, die in een databank worden opgeslagen en daaruit kunnen worden opgeroepen. Men 106

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 107