werkt met één centrale computer voor de P.T.T., die met ter minals toegankelijk is. Een element van de leidingen dat ook wordt opgenomen is de aansluitmof. dat is de aftakking van de huisaansluitkabel op de hoofdkabel. Van deze aansluitmof wordt niet alleen de soort vermeld maar ook de ligging t.o.v. de gevel van het aangesloten perceel. Daarmee zijn reeds zeer veel lig- gingsgegevens over de hoofdleidingen opgeslagen, zodat alleen nog een aanvulling nodig is voor de ijl bebouwde gebieden, met name voor de interlokale verbindingskabels. Een dergelijk sys teem is ook als plan ontwikkeld door de WELREN. Een opzet die kan worden gezien als een mengvorm tussen a. en b. is ter hand genomen door de Provinciale Noordbrabantse Elektrici- teits-Maatschappij (PNEM) waar men door een veelpuntstransfor- matie het bestaande kaartmateriaal wil omzetten tot een systeem in coördinaten*. Vrij geavanceerde apparatuur is daartoe aange schaft. Het is in 1975 niet overmoedig meer wanneer je zegt dat het be slist mogelijk is, gebruik makend van informatietechnieken, een gezamenlijk systeem te ontwikkelen; er zijn zelfs verschillende mogelijkheden. De leveranciers van allerlei toestellen bieden een veelheid van mogelijkheden aan. Zeker even belangrijk echter als de systeem ontwikkeling in technische/organisatorische zin is de realisering van een werkverband waarbinnen de vele initiatieven, die soms het aanzien van belangengroepen hebben, op redelijke basis bij elkaar kunnen worden gebracht. Van de oplossing van dat pro bleem zal het afhangen of er van ordening terzake de leidingen registratie iets terecht komt. In een samenleving met veel technische mogelijkheden en kennis is een doeltreffende bevordering van samenwerking voorwaarde voor het samen - leven. F. M. Dostojewski is in "Herinneringen aan het ondergrondse" tot de uitspraak gekomen: "ik geloof zelfs dat de beste definitie voor een mens is: een wezen op twee benen dat zeer ondankbaar is En dat komt allemaal door die niets betekenende oorzaak. dat de mens te allen tijde en onder alle omstandigheden er van houdt om te handelen zoals hij wil en dat hij helemaal niet wil han delen zoals zijn rede en zijn voordeel hem dit voorschrijven". Dat lijkt me een juiste constatering en er is dan ook een enorme uitdaging in gelegen om te zoeken naar samenwerkingsstructuren die deze onredelijke wezens, ondanks hun handicap, tot grotere vrijheid brengen. Zie "Elektrotechniek" september 1975 107

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 108